Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜSİAD Başkanı: Enflasyonla Doğru Mücadele Edilmeli

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, reel sektörün kredi erişiminde zorluk yaşadığının altını çizdi. Ayrıntılar geliyor…
TÜSİAD Başkanı: Enflasyonla Doğru Mücadele Edilmeli
HABER GİRİŞ

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, BESİAD-GESİFED İş İnsanları Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Turan açıklamalarında, kredi kullanımından enflasyon ile mücadeleye kadar pek çok konuya değindi.

Sözlerine para politikasına dair görüşlerine yer veren Turan, sadece genişleyici değil gerektiğinde sıkılaştırıcı yönde adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Fiyat İstikrarı Vurgusu

Uzun vadede ekonomik paydaşlara fayda sağlayacak bir ortamın yakalanması gerektiğini kaydeden Turan, “Kullanılan para politikası bileşenleri ne kadar sade ve anlaşılır olursa istenilen noktaya ulaşmak o denli kolay olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Turan sözlerinin devamında, ekonominin aktörleri tarafından anlaşılır politikaların, mikro düzeydeki karmaşık politikalardan çok daha iyi sonuç vereceğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı bu konuyla ilgili, “Fiyat istikrarı olmadan ekonomi doğru şekilde işlemez ve bu durum, daha önce de belirttiğimiz gibi, hiçbir paydaşa fayda sağlamaz. Enflasyonla doğru mücadelenin, sağlıklı büyüme için önkoşul olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Krediye Erişimde Zorluk Yaşanıyor

TÜSİAD Başkanı Turan, yoğun regülasyonlara atıfta bulunarak, reel kesimin krediye erişimin her geçen gün zorlaştığını söyledi. Sağlıklı işleyen üreten, istihdam yaratan bir reel kesimin arkasında bu süreci destekleyecek finansal bir sektöre ihtiyaç olduğunu belirten Turan, uygulanan politikalarda bu süreçlerin dikkate alıması gerektiğini söyledi.

Atılan adımların yeterli olmadığı durumlarda, iktisadi durumların gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. 2013 yılından bu yana küresel ekonomiden alınan payın sürekli azaldığına dikkat çeken Turan, ekonomideki öncü göstergelerin hem ihracatta, hem de iç ekonomide ve üretimde yıl sonuna doğru hızlı bir yavaşlamayı işaret ettiğini belirtti.

Cari açığın artış trendini sürdürdüğünü kaydeden Turan, “Enflasyon hedeflediğimiz seviyelerde değil, refah kaybımız yüksek” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.