Yatırım yapmaya başla!

TUSAŞ 2028 Vizyon Hedefinin 11 Milyar Dolar Olduğunu Açıkladı

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada 2028 yılı vizyon hedeflerinin 11 milyar dolar tutarında olduğunu ifade etti. Detaylar aşağıda;
TUSAŞ 2028 Vizyon Hedefinin 11 Milyar Dolar Olduğunu Açıkladı

Ekonomist Dergisi tarafından bu yıl 28. kez düzenlenen “Yılın İş İnsanları” adlı etkinliğin Co-Sponsorları QNB Finansbank, TEB Arval BNP Paribas Ortaklığı, Halavet ve Petrol Ofisi oldu.

Bu etkinlikte konuşma yapan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, TUSAŞ olarak savunma sektöründe dünyada ilk 50’ye girdiklerini açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel KotilKotil, “Bu rakamlar iyi rakamlar değil, bizim girmemiz gereken rakamlar ilk 10’lar. 2028 vizyonumuzda hedefimiz 11 milyar dolar.” ifadelerini kaydederken şirketin iki parçadan oluştuğunu, bunlardan birincisinin Boeing ve Airbus gibi şirketlere alt sistemler üretmek olduğunu bildirdi.

“Yarım milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Rakam olarak 2 milyar dolara taşıyoruz. Şirketin ikinci kısmı kendine özgü ürünleri yapması ve en önemlisi milli muharip uçağımız F-35 ile F-22 arasındaki bir uçak bu. F-22 havaya saldırı uçağı, F-35 de havadan karaya saldırı uçağı. İkisi bir anlam ifade ediyor. 2025’te ilk uçuşunu yapıyor.” diyen Kotil, 2028’de teslimatı yapılacak olan bu uçağın en büyük projeleri olduğunu ifade etti.

Atak 2’nin 5 yıl içerisinde ilk uçuşunu yapıp 8 yıl sonra teslimatı olduğunu açıklayan Kotil, bunların dışında çok sayıda projeye imza attıklarını gururla açıkladı. “Hürjet ve Hürkuşumuz var. Atak helikopteri imal ediyoruz şu anda. Skorsky lisansı ile T70 helikopteri yapıyoruz. Gökbey tümüyle yerli helikopterimizin test uçuşlarını yapıyoruz. Türksat 6 uydusu yapıyoruz. Buradan bakarsak TUSAŞ proje portföyü olarak dünyada ilk 10’dan daha yukarıda.” dedi.

TUSAŞ’ın ürün portföyünün kendi büyüklüğünün çok üzerinde olduğunu bildiren Kotil, bu sebeple yılda bin adet mühendis alımı yapıldığını açıkladı.

TUSAŞ'ın Ürün Portföyü Kendi Büyüklüğünün Çok ÜzerindeBunlarla birlikte altyapı kurulduğunu, yeni kompozite testlerinin yapıldığını açıklayan Kotil, yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yapıldığını söyledi. TUSAŞ’ın dünyada ilk 50 şirket arasında yer aldığını gururla dile getirdi.

Genel Müdür, “Öbür taraftan 5-10 yıl içerisinde projeleri bitirdiğimiz zaman IP’leri ve tasarımları bitirip sahip olduğumuz zaman dünyada ilk 10’a girecek bir şirketin genel müdürüyüm. İnşallah Allah nasip eder hepsini tamamlarız.” sözleriyle düşüncelerini aktardı.

Öte yandan TEB Arval Genel Müdürü Philippe Chabert ise şirketlerinin yılda 29’dan fazla ülkede 1 milyondan fazla araç kiralandığını belirtti.

Chabert: “Böyle güçlü bir sistemimiz var ve iş modelimizi sürekli değişen piyasa taleplerine göre değiştiriyoruz.”

Chabert Güçlü Bir Sisteme Sahip Olduklarını AçıkladıTEB Arval Genel Müdürü Chabert, kendi kendine iletişimli araçlar ve kendi kendine sürüş yapan araçları göreceklerinin haberini verdi. Şirket olarak müşteri memnuniyetini sürekli ön planda tuttuklarını, buna öncelik verdiklerini belirtti. Ayrıca bu konumda bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Diğer bir yandan MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muzaffer Akpınar da etkinlikte bir konuşma yaptı. Turkcell’den önce KVK’nın yatırımcısı olup hala KVK’nın yatırımcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirterek sözlerine başladı. Turkcell’den ayrılışının ardından kendisi için bir hayal olan rüzgar enerji şirketi Dost Enerji’yi 3 ortakla birlikte kurduğunu ekleyerek açıklamasını sürdürdü. Sanayici bir babanın oğlu olduğunu özellikle vurguladı.

Şirket olarak Türkiye’nin ilk deterjancısı konumunda olduklarını açıklayan Akpınar, Unilever’in Gebze tesislerini kendilerinin kurduklarını belirtti. 60 yıl birlikte iş ilişkisinde olduklarını aktarırken, bundan sonraki süreçte yollarının ayrıldığını söyledi. Şirketin varlıkları ile gayrimenkul girişimlerinin mevcut olduğunu belirtti.

Ekonomist Dergisi’nin ilk sayısında yayınlanan ve 1991 yılından bu yana gerçekleştirilen Ekonomide Yılın İş İnsanları adlı araştırma, özgün ve objektif bir sistemle yapılıyor.

Ekonomist Dergisi'nde Yayınlanan Araştırma Özgün ve Objektif Bir Sistemle YapılıyorSöz konusu araştırma kapsamında o yılın performansına göre belirlenen adaylar, Türkiye’nin farklı bölgelerinden iş insanları, bürokratlar, finans çevreleri ve girişimcilerin oluşturduğu, 3000 kişilik büyük jüriye bir anket formu olarak yollanıyor.

Diğer bir yandan, Yılın İş İnsanları ödül töreninde Yılın İş İnsanı Ödülü’nü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç adına Medya İlişkileri Müdürü Yeliz Öz Kara aldı. Yılın Global Türk Profesyoneli Ödülü’nü ise BBVA Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Onur Genç aldı.

Yılın Sivil Toplum Önderi Ödülü’nü Eski Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Yılın Global Türk Girişimcisi Ödülü’nü DO&CO Restaurants&Catering AG’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Attila Doğudan, Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü’nü Trendyol Kurucusu Demet Mutlu, Yılın Profesyoneli Ödülü’nü İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Yılın Bürokratı Ödülü’nü Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve Yılın Erkek Girişimcisi Ödülü’nü PeakGames kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Şahin aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum