Yatırım yapmaya başla!

Rekor Gelir Elde Eden Turunçgil Sektörünün İhracatı 2 Eylül İtibarıyla Başlıyor!

Yüksek miktarda gelir elde eden ve gün geçtikçe büyüyen turunçgil sektörünün ihracatı 2 Eylül'de başlayacak.
Rekor Gelir Elde Eden Turunçgil Sektörünün İhracatı 2 Eylül İtibarıyla Başlıyor!

Meyve ve sebze sektörünün en önemli grubu olan turinçgillerde geçtiğimiz sezonda 1 milyon 732 bin ton ihracat gerçekleştirilmişti. Bu sayede 732 milyon dolarlık gelir elde eden sektörün her geçen gün geliştiği görülüyor. Mersin Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, mevcut durum hakkında bazı açıklamalar yaparak sektör hakkında bilgi verdi.

Turunçgillerde 2019-2020 ihracat döneminin başladığını bildiren Kaçmaz, Adana ve Mersin bölgelerindeki limon bahçelerinin incelendiğini, ardından gerekli olgunluğa ulaşan ve 29 Ağustos’ta hasat edilmeye başlanan mayer cinsi erkenci limonun 2 Eylül’den itibaren ihracatının yapılacağını bildirdi.

Turunçgil sektörü geçtiğimiz sezonda 715 bin ton mandalina, 581 bin ton limon, 299 bin portakal ve 139 bin ton greyfurtu dışa satarak toplamda 1 milyon 732 bin ton ihracat gerçekleştirmiş ve bundan 732 milyon dolarlık gelir etmişti.

732 Milyon Dolarlık Gelir Elde EtmiştiBu yıl da geçen yılın ihracat rakamlarına ulaşıp hatta bunun %10 üzerine çıkmanın hedeflendiğini belirten Kaçmaz, ağır geçen kış koşullarından dolayı hasadın tam zamanında yapılamadığını söyledi.

Bu nedenle üretici ve ihracatçının büyük zarara uğradığını söylerken bu sene ürün kalitesinin oldukça iyi olduğunun haberini verdi. Rekoltedeki düşüşe rağmen geçen sezonun ihracat rakamlarının üzerine çıkmayı diledi.

Türkiye’nin turunçgil ihracatında ilk sırayı alan ülkeleri ise Rusya, Irak, Ukrayna, Arabistan ve Romanya olarak sıralayan Kaçmaz, ilk hedefleri olan Çin ile zirai karantina anlaşmalarının devam ettiğini bildirdi. Ayrıca bilindiği gibi Rusya, bu yılın Ocak-Nisan dönemleri arasında en fazla yaş meyve sebze ihracatının yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer almıştı.

Açıklamalarını sürdüren Kaçmaz, Türkiye’nin turunçgil sektöründe oldukça kaliteli ürünlere sahip olduğunu, yaşanan tek problemin konjektürel sıkıntılardan kaynaklandığını belirtti.

Kemal Kaçmaz AçıklamaBurada komşu ülkelerle yaşanan kaotik durumlara değinen Kaçmaz, bunun ihracatı engellediğini ve ürünlerin zamanında teslimatına engel oluşturduğunu bildirdi. Yapısal olarak herhangi bir probleme işaret etmedi.

Diğer taraftan Türkiye, kaliteli ürünleriyle Dünya Turunçgil Topluluğu’na başkanlık ediyor. Ülkemizin üretimde 8. ihracatta bazı ürünlerle 2. bazı ürünlerde de 3. sırada bulunduğunu söyleyen Kaçmaz, Türkiye’nin üretim ve ihracatta önemli bir rol oynadığına vurgu yaptı.

Buna en güzel örnek olarak 4 yılda bir düzenlenen 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin 8-13 Kasım 2020’de Türkiye’de yapılacak olmasını gösteren Kaçmaz, bunu aynı zamanda büyük bir fırsat olarak değerlendirdi.

Kaçmaz, turunçgil sektöründe endüstriyel ürünlere geçmek amacıyla pek çok çalışmanın yürütüldüğünü bildirdi.

Pek Çok Çalışma YürütülüyorBu kapsamda Çukurova Kalkınma Ajansı ile birlikte bir fizibilite raporunun hazırlandığına dikkat çeken Kaçmaz, eş zamanlı olarak özel sektörün çalışmalarına da katkı sağladıklarını belirtti.

Diğer taraftan deniz kıyılarındaki yapılaşmalarla turunçgil bahçelerinin hasar gördüğünü, bunu tolere etmek amacıyla ovalık bölgelerde yeni dikimlerle üretimin artırıldığını belirtti.

2019’da zorlu geçen kış şartlarına rağmen Türkiye’nin 1,7 milyon tonluk narenciye ihracatının büyük kısmını oluşturan limon, dışa satımındaki %15 artışıyla sektörün yüzünü güldürmüştü. 30 Nisan 2019 itibarıyla sona eren narenciye ihracat sezonunda yine en çok ihraç Rusya’ya yapılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum