Yatırım yapmaya başla!

TÜRSAB/Bağlıkaya: “Türkiye’de Tatil Dönemlerinin Artması Turizmi Hareketlendirdi”

2019 yılı boyunca deyim yerindeyse bayram eden turizm sektörü kış mevsimine rağmen gelirlerini artırdı. Bu artışta ara tatiller, yılbaşı, sömestr gibi durumlar etkili oldu.
TÜRSAB/Bağlıkaya: “Türkiye’de Tatil Dönemlerinin Artması Turizmi Hareketlendirdi”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin  (TÜRSAB) 24. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden başkan olan Firuz Bağlıkaya, Türkiye turizminde yüksek motivasyonlu bir döneme girildiğinin haberini verdi. “Travel Turkey İzmir Fuarı” kapsamında konuşan Bağlıkaya, sektörün gelecek dönemde seyahat acenteleri ve seyahat acenteleri birliğine ilişkin yasanın çıkmasıyla ilgili faaliyetlerini devam ettireceğini duyurdu.

Turizm sektörüyle alakalı hamlelerin yalnızca bunlar olmadığını söyleyen Bağlıkaya, Ticaret Bakanlığı ile yürütülen Turquality çalışmalarına değindi. UKOME’lere seyahat acentelerinin kabulü ile belediye yasasındaki değişim çalışmalarının da sürdürüleceğini ekledi. 2020 yılında sektörün ciddi bir “değişim hareketi”ne gireceğini duyurdu.

Travel Türkiye İzmir Fuarı’nın bölge fuarı olma hedefi kapsamında daha çok çalışılması gerektiğine işaret eden Bağlıkaya, çalışmalar kapsamında fuarın Ege fuarı konumuna ulaşacağını aktardı. Bu öneriyi İZFAŞ ile paylaşmayı düşündüklerini ekledi.

Bağlıkaya, 2019 yılı sonunda Türkiye’nin yabancı ziyaretçi sayısında 45 milyona ulaşacağını tahmin ettiğini ifade etti.

TÜRSAB Firuz Bağlıkaya2020 yılında bu rakamın 50 milyona çıkarılması için çabalanacağını söyledi. Türkiye’deki güven ve huzur ortamı bozulmadığı sürece turizme olan ilginin artarak devam edeceğini ve gelecek dönemlerin de tıpkı bu yıl olduğu gibi rekora ulaşacağını sözlerine ekledi.

Bağlıkaya, Türkiye’deki tatil sistemlerinin son dönem yapılan değişikliklerle birlikte Avrupa standartları ile uyum yakaladığını ifade etti. Kasım ayında ilk kez uygulanan ara tatil programının sektöre getirdiği hareketliliğe işaret etti ve bu canlılık döngüsünün yılbaşı, sömestr ve Nisan ayında yapılacak ikinci ara tatil ile devam edeceğini açıkladı.

Turizm sektörünün bu sebeplerle motivasyonunun yüksek olduğunun altını çizen Bağlıkaya, tatil döneminin fazla olması sebebiyle seyahat acentelerinin tatil paketi çeşitliliğini artırdığını söyledi.

Turizm Sektörünün Motivasyonu Düşükİç turizmdeki hareketliliğin sürdüğünü aktarı ve kültür turizmi kapsamındaki yoğunluğun 3-4 katına ulaştığını belirtti. Bu hareketliliğin aynı tempo ile süreceğini öngören Bağlıkaya, erken rezervasyon döneminin başladığını duyurdu.

Sömestr tatilinde özellikle kültür turları, kayak turizmi ve termal turizmine talebin arttığını açıkladı. Bu yıl başlatılana ara tatil sistemi sayesinde tatil olanaklarının arttığını ve bunun oteller açısından oldukça önemli olduğuna değindi.

Kendisine Türkiye’deki otel yatırımlarına ilişkin soru yöneltilmesi üzerine Bağlıkaya, yeni teşvik yasasında bazı değişikliklere gidildiğini anımsattı. Mersin ve çevresine yapılan otel yatırımlarında artış olabileceğini aktardı. Cesaretli olmaları açısından hem turizmcileri hem de yatırımcıları tebrik etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum