Yatırım yapmaya başla!

TÜRSAB/Bağlıkaya: “Diğer Şirketlerin Thomas Cook Hasarlarını Tolere Etmesi Zaman Alabilir”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İngiliz devi Thomas Cook'un iflasıyla meydana gelen boşluğu kapatmak için 3-4 yıl gibi bir süreye ihtiyaç olacağını açıkladı.
TÜRSAB/Bağlıkaya: “Diğer Şirketlerin Thomas Cook Hasarlarını Tolere Etmesi Zaman Alabilir”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, farklı organizasyonlara katılmak için Adana’da’ydı. Burada 178 yıllık dev tur şirketi Thomas Cook’un iflasının ardından sarsılan turizm sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu. Şirketin batmasıyla birlikte sektörde bir boşluk meydana geldiğini belirten Bağlıkaya, bunun 3-4 yıl gibi bir sürede ancak telafi edilebileceğini düşünüyor.

Thomas Cook’un köklü değişimine işaret ederek oldukça eski bir şirket olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, iflas olayından yalnızca Türkiye turizminin değil dünya genelinin etkilenip sektörde büyük boşluklar görüleceğini aktardı. Oluşan bu boşluğun ardından diğer tur operatörlerinin bunu tolere etmek için harekete geçeceğini bildirdi.

Diğer firmaların Thomas Cook’un yarattığı boşluğu kapatmak için kapasite artırımına gideceğini öngören Bağlıkaya, söz konusu boşluğun 3-4 yıl gibi bir sürede ancak kapanabileceğini düşünüyor.

Diğer Firmalar Kapasite Artırımına GidecekBağlıkaya, sektör çalışanlarının oluşan boşluğu kapatmak için ellerinden geleni yapacağını ve Thomas Cook’un müşterilerine sunduğu ürün-hizmetin aynısını sağlamaya çalışacaklarını belirtti. Açıklamalarını sürdürürken, otelciler ve hizmet veren diğer tesislerin İngiltere’ye dava açarak alacaklarını toplu bir biçimde almaya çalışmalarını destekledi ve bunun doğru bir davranış olduğunu söyledi.

Meydana gelen iflastan dolayı müşterilerin herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını belirten Bağlıkaya, turistlerin gönderilen uçaklarla ülkelerine döndürüldüğünü hatırlattı. Sözü medeni ülkelerdeki sigorta sistemine getirdi, ardından Türkiye’nin de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile hazırlanan yasa tasarısında benzer bir uygulamasının bulunduğunu belirtti.

Türkiye’de bu tarz bir durumun yaşandığını varsayarak Türk vatandaşlarının aynı şekilde mağdur edilmemesi için bu tür kanunların Avrupa Birliği’ne uygun biçimde çıkartılmasını beklediklerini açıkladı. “Bizde de bu tür istenmeyen olaylar yaşandığında tüketiciler artık güvence altında olmalı. Böyle bir düzene geçiyor olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bazı tedbirler alması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bazı Tedbirler AlmalıYurt dışında tur operatörlüğü yapan bir firmanın Türkiye’de mutlaka sorumlu bir firması bulunması gerektiğinin altını çizdi. Thomas Cook iflasının ardından yüklü miktarlarda alacak bulunduğunu hatırlattı ve bunu tahsis edebilecek bir firmanın bulunmamasından yakındı.

Turizm sektörünün 2016-2017 yılında zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Bağlıkaya, bu kapsamda gerekli önlemlerin alınması için sektör yetkililerine çağrı yaptı. Özellikle yurt dışında faaliyet gösteren firmaların Türkiye temsilcilerinin sorumluluk bilincinin tam olması gerektiğini vurgularken, kontratlarda mutlaka Türk muhatapların imza atması gerektiğini belirtti.

Bağlıkaya turizmin küreselliğine dikkat çekmesinin ardından Thomas Cook’un boşluğunu Türk ve yabancı tur şirketlerin dolduracağını yineledi. Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısında azalış olmamasının önemli olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, serbest ticarete işaret ederek Türk ya da yabancı firma ayrımı yapmamak gerektiğinden bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum