Yatırım yapmaya başla!

TÜRSAB, SGK Teşviki için Acentelere 6 Milyon 100 Bin TL Ödedi

Yeni gelen konaklama vergisini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yerli turistin önemine ve acentelere sağladığı destekler değindi.
TÜRSAB, SGK Teşviki için Acentelere 6 Milyon 100 Bin TL Ödedi

Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Buna göre dijital hizmet ve değeri 5 milyon liradan fazla olan taşınmazlar için vergi düzenlemesi yapıldı. Meclis’ten geçen kanun teklifi kapsamında konaklama vergisi diye yeni bir başlık da eklendi.

Bu kapsamda; otel, apart, dağ evi, yazlık, yayla evi ve pansiyon gibi yerlerde kalanlardan gecelik hizmet bedelinin yüzde 2’si kadar vergi alınacak. Ancak 31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 1 olarak uygulanacak. Sektör temsilcileri konaklama vergisini değerlendirdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yeni gelen vergilerin zamları olacağını söyledi.

Konaklama Vergisi ZamlarıAslında uzun zamandır gündemde olan ancak ilk defa Meclis’e sunularak resmileştiren konaklama vergisi turizm camiasında büyük tepkiye yol açtı. Bu vergiler tatil yapan insanların maliyetinin artması anlamına geliyor. Vergi tutarı kalınan otelin niteliğine bağlı olarak değişmek üzere gecelik kişi başı 6 – 18 TL arasında belirleniyor.

Örneğin 5 yıldızlı otelde kalan bir kişi gecelik ekstradan 18 TL daha fazla ödemek zorunda kalacak. Bu rakam dört yıldızlı oteller için 12 TL, üç yıldızlılar ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 TL, pansiyonlar için 6 TL olarak belirlendi. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya yeni gelen vergilerin zamlarının da olacağını söyledi.

Yeni vergiler vatandaşa direkt olarak maliyet artışı olarak yansırken turizmciler bu durumun küçük işletmelerin yok olması anlamına geleceğini belirtiyor. Sektör hakkında genel değerlendirme yapan Bağlıkaya, Türkiye’nin dünyanın en güvenilir iç pazarlarından biri olduğunu söyledi.

Bu doğrultuda yerli turistin de en az yabancılar kadar önemli olduğunu vurguladı. Yerli turistlerimizin yurt dışına gittiğinde ülkemizdeki kadar güzel bir tatil yapamadıklarını aynı zamanda fiyat olarak da çok külfetli tatiller olduğunu söyledi.

Yerli turizmin özellikle paket tur uygulamaları sayesinde son iki yılda üç katına çıktığını, oluşan rekabet sayesinde acenteler arasında da bir hareketlenme yaşandığını ifade etti.

Görevde oldukları süre boyunca eski borç için 35 milyon lira ödeme yapıldığını söyledi.

Yerli Turist Önemi2018 yılının Haziran ayında TÜRSAB’a bağlı tüm şirketlerin 560 milyon lira borcu olduğunu söyleyen Bağlıkaya, kendi dönemlerinde yeni bir borç yapılmadığını açıkladı. SGK teşvikleri için kurum içerisinde bir birim oluşturduklarını ve teşvikler için 730 müracaat aldıklarını söyledi.

Acentelere 6 milyon 100 bin TL ödeme yapıldığını ve bunun sadece bir yıllık teşvikler olduğunu anlattı. Göreve geldikleri süre boyunca kaçak faaliyet gösteren firmaları tespit etmek için bir yılda 75 bin denetim yaptıklarını söyledi.

Ancak daha önceki yönetimde bu sayının yılda sadece 5 bin olduğunu hatırlattı. Kurdukları profesyonel kadronun kendilerinden sonra da devam ettirilmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum