Yatırım yapmaya başla!

TÜROFED Başkanından 5 Milyonu Aşkın Erken Rezervasyon Tahmini

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, turizmde 2019 erken rezervasyon tahmininin 5 milyondan fazla olacağını söyledi. İşte detaylar;
TÜROFED Başkanından 5 Milyonu Aşkın Erken Rezervasyon Tahmini

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, turizmde 2019 yılına yönelik erken rezervasyon döneminin Ekim ayı itibariyle başladığını dile getirdi. 2 aylık sürece yapılacak erken rezervasyon sayıları ile birlikte 5 milyonun çok üzerinde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti. Bursa Turizm Zirvesi kapsamında açıklama yapan Ayık, 2018 yılında sadece otelciler için değil, tüm ülke açısından iyi bir turizm yılı yaşandığını belirtti.

Ayık, Türkiye’nin 2017’de 2015 ve 2016 yılında yaşanan sıkıntıları bertaraf ederek iyi bir dönüş yapıldığına dikkat çekti.

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman AyıkOsman Ayık, 2018 yılının başında bu ivmenin devam ettiğini gördüklerini dile getirirken, “bu seneye baktığımız zaman Türkiye, muhtemelen bir rekor yaşayacak ve inşallah 50 milyonun üzerinde bir sayı görecek. Tahminlerimize göre 32 milyar dolar civarında da bir turizm geliri elde etmeyi umuyoruz,” ifadelerini kullandı.

2018 yılının iç pazar açısından da oldukça iyi geçtiğini söyleyen Ayık, hedefin 10 milyon olduğunu belirtti.

Yerli Turistte 10 Milyon HedefiAyık, 2018 yılında olmasa bile 2019 ve 2020 yıllarında bu rakamın yakalanmasını beklediklerini ifade etti. Dünyada rekabet ettiğimiz önemli turizm ülkelerinin hepsinde iç pazar payının, yabacnı misafir oranının yüzde 25’i kadar olduğunu da dile getirdi. Buna göre 10 milyon ve üzerindeki rakamlara tekabül ettiğine dikkat çekerek, “dolayısıyla bizim iç pazarda yakalamak istediğimiz hedef de bu,” dedi.

Turizm pazarının her geçen yıl çeşitlendiğini belirten Ayık, pazarımızda ana bloğu oluşturan birçok ülke olduğunu söyledi.

Turizm Pazarı Her Yıl ÇeşitleniyorRusya Federasyonu, Almanya, İngiltere, İran, Gürcistan ve Bulgaristan’ın ana bloğu oluşturduğunu ifade eden Ayık, turizmin en çok komşu ülkeler arasında olduğunu, bizde de bu rakamların son derece sevindirici olduğunu dile getirdi. Buna ek olarak paket tur açısından bizim için en önemli pazarların Rusya ile Almanya olduğuna dikkat çekti. İngiltere konusunda da son derece iyi gelişmeler yaşandığını belirten Ayık, gelecek yıl Avrupa’nın tümünden büyük bir ivme beklediklerini de açıkladı.

Diğer ülkelere ek olarak uzak destinasyonlardan Çin, Japonya ve Hindistan pazarının da merceğimiz altında olduğunu ifade etti.

Çin, Japon, Hint Turist Sayısı ArtıyorUzak destinasyonlardan da sevindirici veriler alındığını söyleyen Ayık, 2019’a yönelik erken rezervasyonların beklentiler oranında geliştiğine dikkat çekti. Yerli turistin de tüketici alışkanlıklarının değiştiğini belirten Ayık, erken rezervasyonu birçok kişinn benimsediğinden bahsetti. Bu durumun ise hem misafirler hem de sektörün önünü görebilmesi için bir avantaj olduğunu dile getirdi. Yıl sonuna kadar sektörde yüzde 25 – 30 gibi bir büyümenin olacağını da düşündüklerinden bahsetti.

Gelecek yıl otellerde yerli turist kapasitesinin düşeceğini belirten Osman Ayık, geçen sezonda bu oranın yüzde 20 olduğunu ifade etti.

Otellerde Yerli Turist Kapasitesi AzalacakOtellerde yerli turiste ayrılan yüzde 20’lik kapasitenin yurt dışından gelen talepler göz önünde bulundurularak yaklaşık yüzde 15’e indirilebileceğine dikkat çekti. Türkiye’nin tüm dünyada turizm destinasyonları içinde en nitelikli yatak kapasitesine sahip ülke olduğunu da vurguladı. Bunun geliştirilmeye devam ettiğini belirten Ayık, mevcut kapasitenin büyük bölümünün kıyı bölgelerinde olduğunu da açıkladı. Bunun tüm Türkiye’ye yayılmasını ve her noktada nitelikli tesislerin ortaya çıkmasını hedeflerini belirtti. Bu sayede de turizm hareketinin gelişmesine katkı sağlanacağına dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum