Yatırım yapmaya başla!

TÜROFED/Ayık: “Thomas Cook Turizm Sektörü için İyi Verilen Bir Sınavdı”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Thomas Cook iflasının turizm sektörü için bir sınav olduğunu söylerken yeni bir yapılandırma olacağını duyurdu.
TÜROFED/Ayık: “Thomas Cook Turizm Sektörü için İyi Verilen Bir Sınavdı”

Halledemediği sorunlar nedeniyle Eylül sonuna doğru sektöre veda eden Thomas Cook’un turizmde uyandırdığı yankılar hala etkilerini sürdürüyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) düzenlediği “Geleneksel AKTOB Buluşması”na katılan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık bazı açıklamalar yaptı.

Ayık burada İngiliz devinin iflasını turizm sektörü için “iyi verilen bir sınav” olarak nitelendirdi. Ayrıca bu olaydan çıkarılması gereken dersler olduğunu söylerken yeni yapılandırmaların yolda olduğunu açıkladı. Turizmin Türkiye’de katma değer oluşturan en önemli sektörlerden biri olduğunu belirtti. ,

Turizm sektörünün geleceğinin çok iyi olacağını öngören Ayık, sektörde meydana gelecek her türlü sorunun çözümünde birlikte hareket etmenin önemine değinirken Thomas Cook iflasının turizm sektörü için bir ders niteliği taşıdığını söyledi.

İflas Sektör için Ders Niteliği Taşıyor23 Eylül’de bildirilen iflas haberinin ardından oldukça bilinçli bir şekilde hareket edildiğini açıklayan Ayık, şirketin müşterilerinin mağdur edilmemesi için gereken çabanın gösterildiğini ve her birinin güvenli bir şekilde evlerine döndürüldüğünü belirtti.

Turizm sektörünün çift haneli bir büyüme rakamı yakaladığına işaret eden Ayık, yeniden yapılanma sürecine girildiğinin haberini verirken, sektördeki büyüme ve küçülmelerin istikrarlı olması gerektiğinin altını çizdi.

Ayık’ın ardından konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, turizm sektörünün son derece verimli bir sezon geçirdiği ve 2019’un sektörün en iyi yıllarından biri olduğunu ifade etti. Bu yıl Türkiye’nin 52 milyon turiste kapılarını açmış olacağını söyleyen Yağcı, doluluk oranlarının yeterince memnuniyet verdiğini söyledi.

Yağcı, 2023 turizm vizyon stratejisine değinerek bu planda turizmin çeşitlendirilmesi ve kültür turizmine odaklanılması gibi değişik maddelerin bulunduğunu açıkladı.

Kültür Turizmine Odaklanılacak2023 yılında Türkiye’nin 75 milyon turist ağırlamasının hedeflendiğini açıklayan Yağcı, bunun karşılığında 65 milyar dolarlık gelir sağlanacağını belirtti.

Gelecek 5 yıl içinde yapılacak çok iyi bir hazırlıkla bunun mümkün olabileceğini ekledi. Turizmden elde edilen gelirlerin gitgide arttığını söyleyen Yağcı, Antalya’da Eylül atı bitiminden itibaren %16’lık artışla 13 milyon turist sayısı elde edildiğini anımsattı.

Yağcı, 2019 sonuna kadar Antalya için 16 milyon turist hedeflendiğini açıklamasının ardından bunun şu anki duruma göre oldukça yüksek bir ihtimal olduğu yönünde değerlendirmede bulundu. Ekim ayının ilk haftasında sektörün %20 büyüdüğünü ve bunun Thomas Cook’un yarattığı olumsuzluğa rağmen gerçekleştiğini söyleyen Yağcı, bu başarıdan gurur duyduğunu ifade etti.

“Türkiye olarak bu sektörde güçlü bir ülkeyiz, gerekli tecrübeye sahibiz. Koordinasyon ve tanıtımı daha da artırmalıyız.” ifadelerini kullanan Yağcı, 27-28 Kasım tarihlerinde 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin gerçekleştirileceğini duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum