Yatırım yapmaya başla!

TÜROFED/Ayık Thomas Cook İflasının Devletler Boyutunda Ele Alınması Gerektiğini Söyledi

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ve Anex Tur Başkanı Koçkar Thomas Cook iflasına yönelik bazı değerlendirmelerde bulundu.
TÜROFED/Ayık Thomas Cook İflasının Devletler Boyutunda Ele Alınması Gerektiğini Söyledi

İngiliz devi Thomas Cook’un yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle iflas etmesinin üzerinden bir haftayı aşkın zaman geçmesine rağmen sektör yetkilileri ve İngiliz hükümetinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Şirketin iflası özellikle Türk turizmi üzerinde olumsuz etkilere neden oldu ve bu durum turizmcileri oldukça tedirgin etti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ve Anex Tur Başkanı Neşet Koçkar, Thomas Cook’un iflasının sektöre etkilerini ele aldı. Konuyla ilgili görüş bildiren Koçkar, şirketin sektöre yüksek miktarda borcu olduğuna dikkat çekti ve Thomas Cook’un var olan borçların onda birini bile karşılama gücüne sahip olmadığını, bu nedenle Türk firmaların alacaklarını tahsil etmesinin güç olduğunu dile getirdi.

Thomas Cook’un kapanması imkansız bir açığı olmadığını, fakat buna rağmen otellerin paralarını almasının oldukça zor olduğunu belirten Koçkar, sektör için iç açıcı konuşmadı.

Anex Tur Neşet KoçkarKaçkar’ın ardından konuşan TÜROFED Başkanı Ayık ise bu sorunun tahsilat kısmındaki sorun nedeniyle devletler arasında görüşülmesi gerektiğini düşündüğünü açıkladı. Koçkar’ın açıklamalarıyla benzer şekilde paranın tamamının tahsil edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin ihtiyaç duyulan desteği vermesi gerektiğini açıkladı.

Turizm İstişare Kurulu (TİK) Thomas Cook’un Türk turizm sektörüne olan borcunun 350 milyon Euro’yu aştığını bildirmişti.

Borç 350 Milyon Euro'yu AşıyorBugün iki ülkede daha iflas eden dev tur operatörü Thomas Cook, Polonya’nın ardından Hollanda ve Belçika’da da battığını açıkladı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan gelen açıklama Türkiye’de 21 bin İngiliz müşterinin etkilendiğine işaret ederken, hasarın boyutları git gide daha da büyüyecek gibi görünüyor.

Edinilen bilgiye göre şirketin Belçika’da 91 acentesi ve 501 çalışanı bulunuyor. Meydana gelen iflasla birlikte çok sayıda insanın işsiz kalacağına yönelik mağduriyeti azaltmak amacıyla yoğun çaba harcanacağı bilgisine ulaşıldı. Hollanda’dan gelen açıklamadan ise şirketin Amsterdam mahkemesine istifa etmek istediğini bildirdiği öğrenildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum