Yatırım yapmaya başla!

TÜRKTOB Tarımda Milli Birlik Projesi’ne Sistemin Kökten Değiştirileceği Gerekçesiyle Tepki Gösterdi

Türkiye Tohumcular Birliği, Tarımda Milli Birlik Projesi'ni birçok yönden ele alarak yanlış bulduğu kısımları eleştirdi. Yeni projenin tarım sistemini kökten değiştirecek ve milli çıkarlarımıza zarar verecek maddeler içerdiği söylendi.
TÜRKTOB Tarımda Milli Birlik Projesi’ne Sistemin Kökten Değiştirileceği Gerekçesiyle Tepki Gösterdi

Tarımda Milli Birlik Projesi‘ne sektör temsilcilerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Daha önce gıda egemenliği ve güvenliğinin söz konusu proje ile holdinglere teslim edildiği ve bundan vazgeçilmesi gerektiği yönünde eleştirileri kamuoyundan takip etmiştik.

Son olarak da Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), bu projenin Türkiye’deki tarımsal üretimi ve ticaret sisteminin kökten değiştireceğinin sinyallerini verdiğini söyleyerek tepkisini paylaştı.

TÜRKTOB, Tarımda Milli Birlik projesi hakkındaki tepkilerini alt birliklerinin de katılımıyla, basın açıklamasıyla duyurdu.

Yapılan açıklamada yapısal ve yönetimsel değişikliklerin gerekçelerinin her açıdan iyi incelenmesi, bu sorunların çözümü adına büyük çapta bir yapısal dönüşüme gerek var mı buna da bakılması gerektiği bildirildi. Tepeden inme bir yönetim yenilenmesi yerine, dönüşüm politikalarının; katılımcı, şeffaf, yatay ilişkiler temelinde yükselen ve tabana dayalı bir anlayışla hazırlanması ve ülke gerçeklerine uygulanabilir olması gerektiği ifade edildi.

Yaptıkları görüşmeler neticesinde, projenin çiftçi, meslek örgütleri ve kamu dahil olmak üzere ilgili paydaşlara danışılmadan, teknik konularda uzmanlara başvurulmadan hazırlandığının tespit edildiği belirtildi.

Tohumculuk sektörüne yönelik çalışmalarda, Türkiye Tohumcular Birliği’nin olmamasına tepki gösterildi.

Yapılan açıklamada; “Tohumdan sofraya yönetilebilir, planlanabilir, hakkaniyetli değer zinciri oluşturmak savıyla kurgulanan planın hazırlandığı masada tarımsal üretimin temelini oluşturan tohumculuk sektörünün özel kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olan Birliğimizin olmamasını yadırgıyor, o masada kimlerin olduğunu da merak ediyoruz.” sözlerine yer verildi.

Gıda enflasyonunu artıran en önemli unsurun plansız üretim ve artan lojistik maliyetleri olduğu, bu nedenle bu alana ağırlık verilmesi gerektiği bildirildi. Ürün planlamasının gerektiği gibi yapılmadığı, üretim kararlarının bir önceki yıla göre alındığı ve bunun sonucu olarak bazı ürünlerde arz fazlasının yaşandığı ifade edildi.

Üretim maliyetlerini artıran asıl unsurun tarımsal girdilerin hammaddelerinin yurt dışından alınması olduğu aktarıldı.

Hazırlanan yeni planda bu durumun sadece küçük ölçekli işletmelerin ekonomik üretim yapmamasına bağladığını söyleyen TÜRKTOB yetkilileri, asıl sebebin hammaddelerin döviz karşılığında alınması olduğunu belirtti.

En temel ihtiyaçlardaki artış oranları bir önceki yıla göre; mazotta %23, enerji maliyetlerinde %19, DAP gübresinde %63, üre gübresinde %69 ve tarım ilaçlarında %70 şeklinde gerçekleşti. Söz konusu artışlara bakıldığında ithalatın ve fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğu, ülkemizde tarım ve hayvancılıktaki sorunların kronikleşmiş bir halde olduğu yorumlandı.

Yeni projenin holding yapısına zorunlu bıraktığı ve aile çiftçiliğinin yok olmasına sebep olacağı söylendi.

Tarımsal KİT’ler ve özel sektörün ortak olacağı Semerat adında bir holding kurulması planlanırken, ortak olacak özel sektör kuruluşlarının da çok önemli olduğu, yabancı sermayeli ortakların milli çıkarlarımıza zarar vereceği dile getirildi.

Milli Birlik Projesi kapsamında; Tarım Kredi Kooperatifleri, Orman Genel Müdürlüğü, Ormancılık ve Su Ürünleri Kooperatiflerini barındıran Milli Birlik Kooperatifi kurulmasının planlandığı, ancak bu kararın çiftçilerin sadece kar amacı güdecek Semerat Holding’e mahkum olması anlamına geldiği aktarıldı. Bu tarz bir yapılanma yerine finansal yapısı güçlü, çiftçisine kazandıran kooperatiflerin sayısının ve teşviklerin artırılmasının daha verimli olacağı ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum