Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Kullanımında Birinci Olan Türklerin %46’sı Telefonunu Sürekli Kontrol Ediyor

Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre Türkiye’de cep telefonu kullananların %46’sı devamlı olarak kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Sosyal medya kullanımında ise 28 ülke arasında ilk sıradayız.
Sosyal Medya Kullanımında Birinci Olan Türklerin %46’sı Telefonunu Sürekli Kontrol Ediyor

Deloitte araştırma şirketinin 28 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkler sosyal medyayı, ankette yer alan diğer ülkelere kıyasla çok daha fazla kullanıyor. 6 kıtadan, 44 bin 150 kişinin katıldığı anket sonuçlarına göre özellikle Instagram ve Twitter kullanımında ilk sırada yer alıyoruz.

Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş, Türklerin sosyal medyayı birçok ülkeye göre daha çok sevdiğini söyledi.

Sosyal Medya KullanımıGlobal Mobil Kullanıcı Araştırması sonuçlarını değerlendiren Aslantaş, söz konusu araştırmanın sadece kullanım açısından değil, kültürel ve sosyal incelemeler anlamında da önemli olduğunu belirtti. Bu araştırmanın özellikle mobil kullanımının hayatımızda ne kadar önemli bir yer ettiğini gösterdiğini belirterek, Türk kullanıcıların sosyal medya kullanma sıralamasında zirvede yer aldığını söyledi.

En sık kullanılan uygulamalar arasında Instagram, Facebook, WhatsApp ve Facebook Messenger’ın yer aldığını söyledi. Günlük sosyal medya kullanımında 2017 yılındaki verilere bakıldığında 6 puan daha artış olan Türkiye’de, bu artış oranının tüm yaş gruplarında gerçekleştiğine dikkat çekti.

Kullanım sıklığının cinsiyete göre değiştiğini söyleyen Aslantaş kadınların Snapchat’i erkeklere göre 14 puan, TikTok ve Instagram’ı 12 puan daha fazla kullandığını belirtti. Öte yandan erkeklerin kadınlara kıyasla Twitter ve tanışma platformlarını daha çok kullandığını açıkladı.

Türkiye’de %55’lik kesimin cep telefonunu özellikle oyun oynamak için tercih ettiği bilgisini paylaştı. Türkiye’de cep telefonunu oyun oynamak için tercih eden kullanıcıların %61’i 35 – 44 yaş arasında olduğunu söyledi. Her iki akıllı telefon sahibinin bir tanesinin mobil oyunları tercih ettiğini belirten Aslantaş, oyun oynama sıralamasında da Türkiye’nin diğer ülkelere kıyasla zirvede olduğunu açıkladı.

Taksitlerle yapılan düzenleme ve döviz kurlarındaki artışın etkisiyle insanların artık daha seyrek telefon değiştirdiğini değiştirdiği ortaya çıktı.

Cep Telefonu Kullanımı2017 yılında yapılan araştırma sonuçları ile kıyaslandığında son iki yıl içerisinde telefon değiştirenlerin oranının %64’ten %58’e düştüğü bildirildi. Telefon değiştirme sıklığının azalmasında döviz kurlarındaki dalgalanmanın ve taksit konusunda yapılan düzenlemelerin etkisi kaydedildi.

Araştırma sonucuna göre kullanıcıların %31’inin market ve temel ihtiyaç alışverişi yapmak için ayda en az bir kere cep telefonlarını kullandığı ortaya çıktı. Kullanıcıların %42’sinin taksi hizmeti için cep telefonu kullandığını belirten Aslantaş, %33’ünün ise kurye hizmetleri için ayda en az bir defa cep telefonunu kullandığını açıkladı.

Avrupalılara göre cep telefonu bağımlılığında çok daha önde olduğumuzu vurgulayan Aslantaş bu durumun mentel ve fiziksel sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Türkiye’de cep telefonu kullananların %46’sının telefonunu sürekli kontrol ettiğini, bu oranın Avrupa’da %21 olduğunu söyledi. Benzer şekilde çok fazla telefon kullanımından dolayı fiziksel problem yaşayanların oranı Avrupa’da %7 iken, Türkiye’de %26 seviyesinde olduğunu açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum