Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkler En Çok Hangi Uluslararası Şirketlerden Hisse Alıyor?

Türk yatırımcılar yeni yılın ilk çeyreğinde uluslararası şirketler arasından en çok hangisine yatırım yaptılar? Sorunun cevabı haberde...
Türkler En Çok Hangi Uluslararası Şirketlerden Hisse Alıyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere yeni yılda küresel piyasalarda hareketlilik oldukça yoğun seyirde devam ediyor. Yeni yılın ilk günlerinde Çin’in ekonomik büyümesinde görülen yavaşlamanın etkisiyle oluşan endişe ortamı, küresel piyasaları kısa süre içerisinde etkisi altına almayı başardı. Böylelikle küresel piyasalarda yüksek volatilite görülmeye başladı. Altın ise yatırımcıların güvenli liman taleplerinden destek bularak yeni yılın en çok kazandıran yatırım aracı olmayı başardı. Genellikle emtia fiyatları yeni yılda piyasaların beklentisini de aşarak oldukça sert düşüşler yaşadı. Yaşanan bu gelişmelerden şirketler ve yatırımcılar da bir hayli olumsuz etkilendi. Peki, Türk yatırımcılar yeni yılın ilk çeyreğinde uluslararası şirketler arasından en çok hangisine yatırım yaptılar?

Türk yatırımcıların tercihi Google!

Saxo Bank bugün bir rapor yayınlayarak bu sorunun cevabını verdi. Yayınlanan rapora göre yeni yılın ilk çeyreğinde Türk yatırımcılar uluslararası piyasalarda en çok teknoloji şirketlerine yatırım yaptılar. Bu doğrultuda Türk yatırımcıların uluslararası piyasalarda en çok yatırım yaptığı şirketlerin başında Google, yani Alphabet Inc. geliyor. Türk yatırımcılar en çok Google’ye yatırım yaparlarken, ikinci sırada ise Apple yer alıyor. Bu iki önemli şirketin ardından ise Türk yatırımcıların uluslararası yatırımlarındaki üçüncü tercihi, Amgen firması oluyor. Amgen firması ise bilindiği üzere Bank of America, Citigroup ve biyoteknoloji alanlarında hizmet veriyor. Saxo Bank’ın bugün yayınladığı raporun ardından Saxo Capital Markets analistlerinden Uraz Çay, konuyla ilgili olarak görüş bildirdi. Çay’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle;

“Yatırımcıların tercihi Şubat ayına bağlı olarak gelişti…”

Çay, açıklamalarının ilk bölümünde Türk yatırımcıların uluslararası şirketlerdeki tercihlerini Şubat ayında yaşanan gelişmelerin belirlediğini söyledi. Şubat ayında yaşanan veriler sonrası oluşan kriz durumunu Türk yatırımcıların fırsata çevirmek istediğini belirten Çay, ABD piyasalarına yönelimin olduğunu dile getirdi. Özellikle teknoloji, finansal kurumlar ve biyoteknoloji firmalarının bu alanda öne çıktığını belirten Çay; Türk yatırımcılarının yanı sıra küresel çaptaki yatırımcıların da Google ve Apple firmalarını sıklıkla tercih ettiklerini vurguladı.

Açıklamalarının devamında ise Çay, Borsa İstanbul’da işlem yapmaya alışkın olan yatırımcıların yurt dışında Citi Group ve Bank of America’ya ilgi gösterdiğini söyledi. Özellikle HIV gibi ölümcül hastalıkların tedavilerinde önemli bir yol kat eden ve biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen’in de Türk yatırımcılara cazip geldiğini belirten Çay; Türk yatırımcıların fırsatları oldukça iyi değerlendirdiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu