Yatırım yapmaya başla!

TÜRKKEP 2019 Yılında Dünya E-Maliye Pazarına Açılıyor

E-Dönüşüm alanındaki faaliyetlerini İtalya başta olmak üzere yurt dışına da taşıyacaklarını söyleyen TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtulmuş Nevruz'un konuşmasından satır başları:
TÜRKKEP 2019 Yılında Dünya E-Maliye Pazarına Açılıyor

Türkiye’de 150 milyon lira olan e-Maliye pazarının dünyada 7 milyar dolara ulaştığını söyleyen TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtulmuş Nevruz, 2019 yılında ihracata başlayacaklarını ifade etti. TÜRKKEP; Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), e-Tebligat, e-Fatura, e-Arşiv ve e-Saklama gibi dijital dönüşüm hizmetleri sunuyor.

TÜRKKEP Başkanı Nevruz, şirketin faaliyetlerinin ve e-Dönüşüm pazarının değerlendirildiği toplantıda gelecek planları hakkında konuştu.

TÜRKKEP Başkanı Nevruz AçıklamalarNevruz, yurt dışına açılmayı planladıklarını ifade ederken, 2019 yılında başta İtalya ve diğer AB ülkeleri olmak üzere e-Dönüşüm alanında servis ihracatına başlayacaklarını söyledi. KEP ve entegratörlük alanında faaliyetlerini yurt dışına taşımayı planladıklarından da bahsetti. Nevruz, hem Türkiye hem de dünyada sektörü de değerlendirdi.

Küresel alanda e-Maliye çözümlerinin pazar büyüklüğünün 2018 yılında 7 milyar dolar olduğunu ve 2023’te 12 milyar dolara ulaşmasının beklendiğinden bahsetti. Bu yıl küresel alanda 50 milyar adet e-Fatura düzenlendiğini açıklayan Nevruz, gelecek 3 yılda büyüme oranının yüzde 100 ile yüzde 150 arasında olmasının tahmin edildiğini söyledi.

83 entegratör firmanın faaliyet gösterdiği Türkiye’de e-Maliye çözümleri pazar büyüklüğünün ise bu yıl 150 milyon lira olduğunu belirtti.

Türkiye Pazarı 150 Milyon LiraBu rakamında 2023 yılında yaklaşık 8 kat büyüyerek 1,2 milyar liraya yaklaşmasını ve minimum 3 milyar adet e-Belge kesilmesinin beklendiğini de açıkladı. Türkiye’de e-Bilişim çözümleri pazarının her yıl ortalama yüzde 20 – 25 arasında büyüdüğünü belirten Nevruz, e-Fatura ile 2018 yılında 80 bine yakın şirketin masraflarını 15’te 1 oranında azalttığını ifade etti.

e-Fatura ile şirketlerin basım, arşivleme, kargo ve noter maliyetlerini azalttığını söyleyen Nevruz, kağıt fatura maliyetlerinin 50 kuruşa kadar düştüğüne dikkat çekti. TÜRKKEP olarak 2018 yılında cirolarının ise 20 milyon liraya ulaşmasını beklediklerinden bahsetti. 2017 yılına göre yüzde 50 büyüme ile yılı kapatacaklarını tahmin ettiklerini söyledi. 2019 yılında ise bu oranının en az yüzde 30’da tutmayı hedeflerini ifade etti.

Ar-Ge merkezlerine şimdiye kadar yaptıklarını araştırma ve geliştirme yatırımlarının 20 milyon liraya ulaştığını açıkladı.

Ar-Ge Merkezlerine 20 Milyon Lira YatırımTÜRKKEP Başkanı M. Kurtulmuş Nevruz, yatırımı Bakanlık onaylı hale getirdiklerine de dikkat çekti. 26 çalışanla hizmet veren Ar-Ge merkezinde e-Dönüşüm kapsamında yeni projeler geliştireceklerini söyledi. İstanbul’da TÜRKKEP Genel Merkezi’nde konumlanan Ar-Ge merkezinde yapılacak araştırma ve projeler için her yıl bütçeden yüzde 8’lik bir bölüm ayrılacağını ifade etti. Bütçe dışında ise Avrupa Birliği fonları olmak üzere yeni projeler için yurt dışından kaynaklara başvuracaklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum