Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye “Çok Sayıda Mülteci” için Tam Destek!

Almanya Başbakanı Scholz, Yunanistan ile Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinden memnuniyet duyacaklarına dikkat çekti. Detaylar haberde;
Türkiye’ye “Çok Sayıda Mülteci” için Tam Destek!
HABER GİRİŞ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Berlin’de yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider gündeme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinden memnuniyet duyacaklarını söyleyen Scholz, son yıllarda iki ülke ilişkilerinde yardımcı olduklarına işaret etti.

İki devletin sorunlarını arasında halletmesi gerektiğini savunarak, Yunanistan’da yeni hükümetin kurulmasından bu yana gerçekleşen iyi temasları büyük bir ilgiyle not ettiğini vurguladı.

Türk-Yunan hükümetleri arasında yakın gelecekte yapılması planlanan görüşmeleri ümitle takip ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin Kabul Ettiği Çok Sayıda Mülteci Var

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki göçmen mutabakatının yeniden canlandırılmasına ilişkin gelen soruyu yanıtlayan Scholz, AB’nin bu konuyu müzakere ettiğini ve bu görüşmeleri yoğun bir şekilde takip ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Konu hakkında dikkate alınması gereken çeşitli yönlerin olduğunu dile getirerek, bunlardan birinin de Türkiye’nin kabul ettiği çok sayıda mülteci konusu olduğuna dikkat çekti.

Scholz, “Bu unutulmamalı. Türkiye çok fazla sayıda mülteciyi kendi ülkesine kabul etti ve biz de bunun böyle kalabilmesi için onlara destek oluyoruz. Elbette bu sayede Avrupa ülkelerine göç olmaması umuduyla.” ifadeleriyle dikkat çekti.

AB ile Türkiye Arasındaki Göç Mutabakatı Devam Etmeli

AB ile Türkiye arasındaki göç mutabakatının devam etmesi ve geliştirilmesi gerektiğini savunarak, İsrail-Filistin arasındaki gerileme de değindi.

Hamas’ın terör örgütü olduğu ile İsrail’in kendisini Hamas’a karşı savunma ve Gazze’de Hamas savaşçısı olarak faaliyet gösterenlere saldırma hakkı bulunduğunun altını çizdi.

Hamas’a toparlanması, silah toplaması ve İsrail’e saldırması için yeniden bir şans verilmesi gibi bir durumun kabul edilemeyeceğini kaydeden Scholz, “Bu konuda netiz ve İsrail’in yanındayız.” dedi.

AB Bu Yükü Taşıyan Ülkelere Mali Yardım Yapmalı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise açıklamalarında, Yunan hükümetinin yasa dışı göçün engellenmesi konusunda Türkiye ile iş birliğini daha fazla geliştirmek istediğini dile getirdi. AB’nin bu krizin yükünü taşıyan ülkelere yönelik mali yardımı artırması gerektiğini belirtti.

Orta Doğu’daki gerilimler sebebiyle yeni mülteci akını riskinin arttığını kaydeden Miçotakis, “Yunanistan gibi AB’nin dış sınırlarında yer alan ülkelerin yeni göç sorunlarıyla karşılaşması çok muhtemeldir. Ancak kimin Avrupa’ya getirileceğine insan kaçakçıları karar vermemeli.” dedi.

AB üye ülkeleri arasında dayanışmayı güçlendirmek ve adil yük paylaşımını sağlamak için göç ve iltica konusunda yeni bir Avrupa anlaşmasının bir an önce kabul edilmesi gerektiğine vurguda bulundu.

İnsani Hukukun Temel İlkelerine Uymalı

İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediklerini dile getiren Miçotakis, ancak bunu yaparken de uluslararası insani hukukun temel ilkelerine uyulmasının önemine dikkat çekti.

Barış arayışları konusundaki tüm girişimleri desteklediklerini söyleyerek, “Siyasi çözüm olmadan nihai çözüm olamaz. Nihai çözüm de ancak iki devletli çözümle mümkün olabilir.” dedi.

Açıklamaların Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas hakkındaki açıklamalarına katılmadığının da altını çizdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.