Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Rusya ile Yakınlığı Dedolarizasyon Kapılarını Araladı

Batı, Rusya’yı yaptırım bombardımanına tutarken Ankara'nın Moskova ile yakınlığı ticaret verilerinde kendini gösterdi. Dış ticaret rakamlarında dedolarizasyon sinyali görüldü.
Türkiye’nin Rusya ile Yakınlığı Dedolarizasyon Kapılarını Araladı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesi tüm dünyayı soğuk savaş dönemine geri götürürken, Rusya’ya sırt çevirmeyen ülkeler arasında yer alan Türkiye ve Çin, ticaret verilerinde başka bir bloğa işaret etti. Özellikle Türkiye’nin Batı yaptırımlarına rağmen Rus gazı alımında yüzde 25’lik ödemeyi ruble ile yapmayı kabul etmesi ekonomideki Rus etkisini ön plana çıkardı.

Yüksek enflasyon ve döviz kuru şokları yaşayan Türkiye ekonomisindeki dış ticaret rakamlarında Rusya ve Çin’in para birimleri artışı sürdürdü.

Böylece Türkiye’nin ithalat ve ihracat verilerinde, küresel piyasalarda doların hakimiyetini kırmak olarak tanım bulan dedolarizasyon sürecinin kapıları sonuna kadar aralanmış oldu.

Türkiye’nin İthalat Karnesinde Rusya Birinci

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre Nisan ayında dış ticaret verilerinde Rusya’nın adı ilk sıralarda yer aldı.

Buna göre Türkiye ekonomisinde 3 yıl önce 28 milyon 835 bin dolar değerinde Rus rublesi ile ithalat yapılırken rakam 2022’de 218 milyon 737 bin dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner

2020’de 195 milyon 997 bin dolar olan ruble ile ihracat değeri ise Ocak-Nisan 2023 döneminde 228 milyon 485 bin dolarlık seviyeye çıktı.

Yuan ile Ticarette Artış Kayda Geçti

Resmi verilere göre Türkiye, yuan ile ticaretinde rakamı artırdı. 3 yıl önce 218 milyon 532 bin dolar değerinde Çin yuanı ile ithalat yapılırken rakam 2022’de 770 milyon 805 bin dolara çıktı.

2020’de 34 milyon 450 bin dolar olan yuan ile ihracat değeri ise 2022’de 39 milyon 23 bin dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.