Yatırım yapmaya başla!

“Marka” Tanımının Türkiye’deki Karşılığı: Türkiye’nin En İtibarlı Markaları

“Marka” Tanımının Türkiye’deki Karşılığı: Türkiye’nin En İtibarlı Markaları

2011 yılından bu yana, ülkemizdeki en itibarlı markaların listesini yayınlayan Türkiye İtibar Akademisi, gazeteci Ertan Acar tarafından kurulan İtibar Atölyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye İtibar Endeksi adı altında 5’incisi gerçekleştirilen bu araştırma sonuçlarında, birincilik koltuğuna yine Koç Holding oturdu. 1 Mart ve 30 Haziran tarihleri arasında 4800 kişinin aranması ile gerçekleştirilen ve Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü tarafından denetimi yapılıp raporlanan bu endeks, farklı sektörlerde hizmet veren, Türkiye’nin en itibarlı markalarını gözler önüne seriyor.

Bulundukları sektörlerde fırtına estiren 2016 yılının en güçlü markaları arasında da yer alarak kayda değer başarılar elde eden Türkiye’nin en itibarlı markaları, hem bulundukları sektörde hem de ülke çapında lider olma yolunda hızla ilerlemeye devam ediyorlar. TİE İcra Kurulu ve İtibar Atölyesi Başkanı Ertan Acar, “itibar, marka değerine etki eden önemli bir kazançtır,” diyerek yapmış oldukları araştırma sonuçlarında yer alan markaların itibarlarının, ölçülebilir hale gelmesinin gözle görülmese de hissedilir bir büyümeye yardımcı olacağını belirmişti. Şimdi dilerseniz Türkiye’de farklı sektörlerde liderliği elinde bulunduran en itibarlı markaların hangileri olduklarına birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda Türkiye’nin en itibarlı markaları:

23 Akaryakıt: OPET

Akaryakıt: OPETÖztürk Group Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk’ün 1992 yılında kurmuş olduğu Öztürkler Petrol (OPET), özellikle de gelirin %98’inin TSK Mehmetçik Vakfı’na aktarıldığı, 2000 yılından bu yana Mehmetçik Limitet Şirketi tarafından işletilen OPET Maslak Akaryakıt İstasyonu ile adını hızla duyurmayı başarmıştır. 2002 yılında Koç Holding’in %50’sine ortak olduğu OPET şirketi, hem 98 oktan kurşunsuz benzini ilk kez Türkiye ile tanıştıran akaryakıt markası hem de Türkiye’nin en büyük ikinci akaryakıt dağıtım şirketi olarak sektöre yeni bir soluk kazandırmıştır. Ayrıca Tarihe Saygı, Örnek Köy, Yeşil Yol ve Temiz Tuvalet gibi sosyal sorumluluk projelerine de imzasını atan OPET, Türkiye’nin en itibarlı akaryakıt markası olarak listemizde yerini alıyor.

22 Alkolsüz İçecek: Coca-Cola

Alkolsüz İçecek: Coca-Cola2014 yılında Türkiye’deki 50. yılını adını Türkçeleştirerek (Koka-Kola) kutlayan Coca-Cola, tamı tamına 1886 yılından bu yana dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan ürünleri arasında yerini alıyor. Ayrıca 2015 yılının en değerli markaları listesine de adını yazdırmayı başaran Coca-Cola, 200’den fazla ülkede hizmet veriyor. 2008 yılından bu yana New York doğumlu Türk iş adamı, Muhtar Kent’in CEO’luğunu yaptığı bu dünya devi, hem Türkiye’nin hem de dünyanın en itibarlı alkolsüz içecek markasıdır.

COCA COLA’NIN EN PAHALI KOLEKSİYON ÜRÜNLERİ İÇİN TIKLAYIN.

21 Bankacılık: Türkiye İş Bankası

Bankacılık: Türkiye İş BankasıTakvim yaprakları 1924 yılının Temmuz’unu gösterdiğinde, Mustafa Kemal Atatürk, Bakanlar Kurulu’nu toplayarak; “vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması…” konusunda çalışmalara başladı. Daha bir ay geçmeden 26 Ağustos 1924 tarihinde ise cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olarak İş Bankası‘nın temelleri atılmış oldu. The Banker dergisine göre dünyanın en büyük 118’inci bankası olarak seçilen Türkiye İş Bankası’nın, Rusya’da İşbank Rusya ve Almanya’da İşbank AG adıyla da iki iştiraki bulunuyor. 90 yılı aşkın süredir hizmet veren Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin en itibarlı bankası olarak adını tarihe yazdırıyor.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA ŞUBEYE SAHİP OLAN BANKALAR İÇİN TIKLAYIN.

20 Beyaz Eşya: Arçelik

Beyaz Eşya: Arçelik Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından 1955 yılında temelleri atılan Arçelik, Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya ve teknoloji şirketlerinden bir tanesidir. Arçelik A.Ş. bünyesinde; Arçelik, Beko, Altus, Elektra Bregenz, Bloomberg, Arctic, Leisure, Flavel ve Triolia markalarını da barındırıyor. Toplamda 300’ü aşkın patent başvurusu bulunan Arçelik, 100’ün üzerinde ülkede hizmet veriyor. 60 yılı aşkın süredir sektörün lider ismi olan beyaz eşya devi Arçelik, Türkiye’nin en itibarlı markalarından bir tanesi olarak zengin tarihini daha da onurlandırmayı başarıyor.

19 Üniversite: ODTÜ

Üniversite: ODTÜ15 Kasım 1956 tarihinde dönemin başbakanı Adnan Menderes ve Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker tarafından Ankara’da kurulan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 2014 yılında Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması’nda 85. sırada yer almıştı. Bu prestijli listede bulunan tek Türk üniversitesi olarak bayrak astıran ODTÜ, şimdiye kadar 120 binin üzerinde mezun vermeyi başarmıştır. Türkiye’nin en iyi devlet üniversitelerinden bir tanesi olarak 60 yılı aşkın süredir hizmet veren ODTÜ; COST, EUREKA, NASA, NATO, NSF, BM, Dünya Bankası ve SOCRATES gibi birçok kuruluş ve projenin de önde gelen isimlerinden bir tanesi olmuştur. Türkiye’ye birçok ilki yaşatan ODTÜ’nün bu listede yer alması bizleri şaşırtmasa gerek.

EN PAHALI KOLEJLER VE ÜNİVERSİTELER İÇİN TIKLAYIN.

18 Özel Okul: Doğa Okulları

Özel Okul: Doğa OkullarıHenüz 14 yıldır varlığını sürdüren Doğa Okulları, toplamda 106 eğitim noktası ile Türkiye’nin en büyük özel okul zinciridir. Turkven bünyesinde yer alan Doğa Okulları, genellikle ormanlık bir arazi üzerine konumlandırılmış olup, kampüsleriyle doğanın içinde bir eğitim anlayışını benimsemiştir. Microsoft tarafından Türkiye’nin tek “Showcase Okulu” ve “En Yenilikçi Okul” gibi dünya çapında isim yapmış şirketler tarafından defalarca ödüllendirilen Doğa Okulları, Türkiye’nin en itibarlı özel okulu olmayı da başarıyor.

17 Elektronik Eşya: Samsung

Elektronik Eşya: SamsungLee Byung-Chul tarafından 1 Mart 1938 tarihinde çeşitli şehirlere kurumuş, balık ihracatı gerçekleştiren Daegu adında bir şirket olarak Kore’de kuruldu. Daha sonra, 1951 yılında Samsung Moolsan adını alan bu teknoloji devi tam olarak 1969 yılında Samsung Electric Industries adıyla tüketici elektroniği ve telekomünikasyon ekipmanları üreticiliğine başladı. 1988 yılından bu yana Samsung Electronics adıyla hizmet veren bu Kore merkezli Samsung, şimdilerde dünyanın en büyük markalarından bir tanesi olabilmeyi başardı. Ülkemizde de Samsung Türkiye adıyla yıllardır hizmet veren bu şirket, Türkiye’nin en itibarlı elektronik markası olarak karşımıza geliyor.

16 Enerji: EnerjiSA

Enerji: EnerjiSATamı tamına 20 yıldır Türkiye genelindeki, en büyük özel elektrik ve doğalgaz şirketlerinden bir tanesi olarak varlığını sürdüren EnerjiSA, 1968 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulan Sabancı Holding bünyesindeki en önemli şirketlerden de biridir. 14 ilde 20 milyon kullanıcıya dağıtım hizmeti veren EnerjiSA, Türkiye’nin en itibarlı enerji markası olmayı da başarıyor.

15 Gıda: Ülker

Gıda: Ülker22 Şubat 1944 tarihinde Sabri ve Asım Ülker tarafından Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. adıyla gıda sektörüne ilk adımını atan Ülker, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından bir tanesidir. Ayrıca dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi olarak da köklü tarihini onurlandıran bu şirket, Türkiye’nin gıda sektörüne ilkleri kazandıran önemli markalardan bir tanesidir. Çikolata üretimini fabrikasyon olarak Türkiye’de ilk kez gerçekleştirip, ilk TSE ve ISO 9002 sertifikalarını alan Türk şirketidir. Günümüzde Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker tarafından yönetilen Ülker, Fenerbahçe Spor Klubü’nün resmi sponsorlarından da bir tanesidir. 

14 GSM: Turkcell

GSM: Turkcellİlk olarak 1994 yılında tanışmış olduğumuz Turkcell, şimdilerde Türkiye’nin en fazla kullanılan GSM operatörüdür. Ayrıca Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’da da hizmet veren Turkcell, 2000 yılından bu yana, New York Borsası’nda da boy gösteren ilk Türk şirketi olmayı başarmıştır. Günümüzde hem Türkiye’nin yüzde 98,96’sında çekebilen hem de dünyanın en geniş GSM ve GPRS uluslararası dolaşım listesine sahip oldukça itibarlı bir GSM operatörüdür.

13 Hazır Giyim: LC Waikiki

Hazır Giyim: LC WaikikiÖzellikle de bayram günlerinde adeta mahşer yerine dönen mağazalarıyla Taha Tekstil bünyesinde, 32 ülkede hizmet veren LC Waikiki, aslında 1985 yılında George Amoual tarafından kurulan bir Fransız hazır giyim markasıydı. Bünyesindeki 22 binden fazla çalışanı ve 684 mağazası ile Türkiye genelinde 76 ilde hizmet veren bu hazır giyim şirketi, Türkiye’nin en itibarlı markalarından bir tanesi olmayı başarıyor.

12 İlaç: Eczacıbaşı

İlaç: EczacıbaşıNejat Eczacıbaşı’nın 1952 yılında İstanbul’da kurmuş olduğu ilaç firması, sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Avrupa’nın da ilaç alanındaki en büyük kuruluşlarından bir tanesidir. İspanya, ABD, Güney Afrika, Japonya, Danimarka, İtalya, Fransa, İsviçre ve Hollanda başta olmak üzere toplamda 13 ana satış bölgesinde, 100’ü aşkın ürün ile sağlık sektörüne hatırı sayılır katkılarda bulunan Eczacıbaşı, bünyesinde birçok şirketi barındırıyor olsa da özdeşleşmiş olduğu ilaç sanayisi, en itibarlı markası olarak karşımıza geliyor.

11 İnşaat: Ağaoğlu

İnşaat: Ağaoğlu1981 yılında Akdeniz İnşaat adındaki ilk şirketiyle hizmet vermeye başlayan Ağaoğlu Şirketler Grubu, inşaat, gayrimenkul, enerji ve turizm gibi çeşitli sektörlerde de adını duyurmayı başarıyor. Günümüzün medyatik isimlerinden biri olan Ali Ağaoğlu tarafından kurulan bu şirket, 30 binin üzerinde konut inşaatını tamamlamış olup, enerji sektöründe de çeşitli projelere imza atmıştır. Yakın zamanda Maslak 1453 isimli proje ile karşımıza gelen Ağaoğlu, Türkiye’nin en itibarlı inşaat markası olarak seçilmiştir.

10 Makine: Bosch

Makine: BoschDünyanın en eski elektronik ve mühendislik firması olarak 1886 yılından bu yana hizmet veren Bosch, Robert Bosch tarafından Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur. Ayrıca dünyanın en büyük otomotiv sağlayıcısı olarak da otomotiv sektörüne de katkıda bulunan Bosch firması, 13 Ekim 1910 tarihinden bu yana Türkiye’nin en itibarlı makine firmalarından bir tanesi olmayı başardı.

9 Mobilya: İstikbal

Mobilya: İstikbalTürkiye Finans Katılım Bankası, HES Kablo, Bellona, Mondi, Deco ve İstikbal Mobilya gibi Türkiye’nin çeşitli sektörlerde markalaşmış isimlerini bünyesinde barındıran Boydak Holding, 1957 yılında Kayseri’de kurulmuş olsa da 18 Ağustos 2016 tarihinden itibaren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetiliyor. Holding ile aynı zamanda Hacı Boydak tarafından bir mobilya şirketi olarak kurulan İstikbal, İtibar Atölyesi tarafından yapılan araştırmalarda, Türkiye’nin en itibarlı mobilya markası seçilmiştir.

8 Otomotiv: Ford

Otomotiv: Ford40 yaşından sonra inanılmaz bir başarı elde etmiş ünlü isimler arasında ilk sıralarda yer alan Henry Ford tarafından yaklaşık 114 yıl önce ABD’de kurulan Ford Motor Company, II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra rotasını Türkiye’ye çevirdi. 1955 yılında Türkiye’deki ilk fabrikasını kuran Ford’un, Otosan A.Ş. ile ortaklığı 1997 yılında Ford Otosan‘ın doğuşuna ön ayak oldu. 60’lı yılların sonlarına doğru Anadol isimli otomobil ile tanıdığımız Koç Holding’e bağlı Otosan, 1997 yılından itibaren Türkiye’nin otomotiv devlerinden bir tanesi haline geldi. O tarihten bu yana Ford şirketine ait araçlar üreten Otosan A.Ş. ayrıca Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketidir.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ 10 OTOMOBİL MARKASI İÇİN TIKLAYIN.

7 Perakende: Migros

Perakende: Migros1954 yılında, İstanbul Belediyesi tarafından İsviçre’de “Ucuzluğun Kralı” olarak bilinen Migros‘un Türkiye’de de kurulması istendi. Dönemin Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay tarafından açılışı yapılan Migros, 1957 yılında Koç Holding bünyesine geçti. Ancak 2007 yılından itibaren satışa çıkarılan Migros, Moonlight Capital S.A adındaki İngiliz şirketine satıldı. 2015 yılında ise bünyesinde Anadolu Efes, Coca-Cola, Çelik Motor, KIA, ABank, Adel Kalemcilik ve Mc Donald’s gibi ünlü markaları barındıran Anadolu Grubu bu meşhur ve köklü marketler zincirinin %40’ını satın aldı. Şimdi ise Türkiye’nin en köklü süper market zincirlerinden bir tanesi olan Migros, ülkenin en itibarlı perakende markası olarak karşımıza geliyor.

6 Sigorta: Anadolu Sigorta

Sigorta: Anadolu Sigorta1924 yılında Türkiye İş Bankası’nın temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk, 1 Nisan 1925 tarihinde ise Türkiye’nin ilk ulusal sigorta şirketi olan Anadolu Sigorta‘nın açılışını gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden de bir tanesi olan Anadolu Sigorta, Türkiye İş Bankası’nın bünyesinde hizmet vermeye başladı. 2002 yılında ‘Maksimum Hizmet Sigortacılığı’ anlayışı ile sektöre yepyeni bir soluk kazandıran bu sigortacılık devi, 2007 yılında ise toplam prim üretiminde 1 Milyar ABD Doları eşiğini geçen ilk Türk sigorta şirketi olarak adını tarihe yazdırmayı başardı. Ayrıca çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de görev alan Anadolu Sigorta, güçlü kurumsal yapısı ve şeffaflık ilkesiyle de Türkiye’nin en itibarlı sigorta şirketi olarak seçildi.

5 Turizm: ETS

Turizm: ETSBu yıl 25. yaşını kutlayan ETS tur, Mehmet ve Murat Ersoy tarafından 1991 yılında Kadıköy, Kızıltoprak’ta kurulan başarılı bir tatil acentesidir. 25 yılda 48 şehirde 130’un üzerinde acenteye ulaşan Ersoy Turistik Servisleri A.Ş. (ETS), en çok yolcu taşıyan ilk 10 tur operatöründen de bir tanesidir. Ayrıca Türkiye’de gemi işleten tek turizm şirketi olarak da bir ilke imza atan ETS, 2010 yılından bu yana birçok ödülün de sahibi olmuştur. Gölge Misafir ve Müşteri Memnuniyet Ölçümlemesi gibi ilkelerin yanı sıra, ilk Erken Rezervasyon uygulamasını da turizm sektörüne kazandırmayı başaran ETS, Türkiye’nin en itibarlı turizm firması olarak karşımıza geliyor.

4 Otel: Rixos

Otel: RixosFettah Tamince adındaki bir Türk iş adamı tarafından 2000 yılında Antalya’da temelleri atılan Rixos Otelleri, günümüzde 7 farklı ülkede hizmet vermektedir. Bir tanesi 7 yıldızlı, toplamda 20 adet oteli bünyesinde barındıran Rixos Hotels&Resorts, kaliteli hizmet anlayışıyla kısa sürede inanılmaz bir büyüme göstererek Türkiye’nin en büyük oteller zincirinden bir tanesi olmuştur.

EN PAHALI OTEL ZİNCİRLERİ İÇİN TIKLAYIN.

3 Hava Ulaşımı: Türk Hava Yolları

Hava Ulaşımı: Türk Hava YollarıSon zamanlarda yapmış olduğu reklamlarla gündemden inmeyen Türk Hava Yolları‘nın kökleri 20 Mayıs 1933 tarihinde kurulan Havayolları Devlet İşletme İdaresi’ne dayanmaktadır. O zamanlar sadece beş uçak ile hizmet veren Türk Hava Yolları, günümüzde 116 ülkede uçuş gerçekleştiriyor. FC Barcelona, Manchester United, Borussia Dortmund, Beşiktaş, Bursaspor, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi futbol kulüplerinin yanı sıra, çeşitli spor müsabakalarının ve filmlerin de sponsoru haline gelmiştir. 80 yılı aşkın süredir havacılık sektörünün dev isimlerinden biri haline gelen Türk Hava Yolları, dünyanın en çok uçuş ağına sahip, 4. hava yolu şirketidir.

UÇAK BİLETİ VE UÇUŞ MİLİ KAZANDIRAN KREDİ KARTLARI İÇİN TIKLAYIN.

2 Kara Ulaşımı: Kamil Koç

Kara Ulaşımı: Kamil Koç1901 yılında Bilecik’te doğan Kamil Koç’un, 1926 yılında bir Fiat otomobil ile Bursa-Bilecik arası yolcu taşımacılığı yapması, Türkiye’nin en büyük otobüs şirketlerinden bir tanesi olan Kamil Koç Otobüsleri’nin doğuşuna ön ayak oldu. Şimdilerde 57 şehirde, dört binden fazla çalışanı ile hizmet veren Kamil Koç firması, kara ulaşımında Türkiye’nin en itibarlı markası olmayı da başarıyor.

1 Türkiye Geneli En İtibarlı Marka: Koç Holding

Türkiye Geneli En İtibarlı Marka: Koç Holding90 yıldır Türkiye’nin en etkin holdinglerinden biri olarak tanıdığımız Koç Holding, 1926 yılında Vehbi Koç tarafından kurulmuştur. Bünyesinde Ford, Tofaş, Arçelik, Beko, Grundig, Aygaz, Opet, Yapı ve Kredi Bankası, Tüpraş, Otokar ve Tat Gıda gibi Türkiye’nin öncü markalarını barındıran Koç Holding, Fortune Global 500 listesinde 172. sırada yer almıştır. Türkiye’nin ilk anonim şirketi olmasının yanı sıra, ilk yerli tank ALTAY ve ilk savaş gemisi MİLGEM’in de üretimini gerçekleştiren Koç Holding, Türkiye genelinde en itibarlı marka olmayı başarıyor.

İtibar; bir markanın ülke ve dünya çapında benimsenebilmesi için gerekli olan en büyük öğelerden bir tanesidir. Sektördeki başarıları ve hizmet anlayışlarıyla hem lider hem de itibarlı markalar haline gelen bu tanınmış isimlerin ürünleri, çok ciddi bir skandala kurban olmadıkları takdirde talep görmeye devam ederler. Bizler de bugün İtibar Atölyesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda, ülkemiz topraklarında yer alan en itibarlı markalardan oluşan bir liste derledik. Peki, sizce Türkiye’nin en itibarlı markaları hangileri?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum