Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin En Etkin 50 Pazarlama Yöneticisinin Yarısından Fazlası Kadın

Fortune Türkiye ve DataExpert iş birliği ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'nin en etkin 50 pazarlama yöneticisi belirlendi. İşte detaylar;
Türkiye’nin En Etkin 50 Pazarlama Yöneticisinin Yarısından Fazlası Kadın

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin pazarlama koltuğunda kadınlar hakimiyet kurmuş durumda. Fortune Türkiye ve DataExpert iş birliği ile yapılan araştırmada Türkiye’nin en etkin 50 CMO’su (Chief Marketing Officer – Baş Pazarlama Yöneticisi) belirlendi. Sonuçtan anlaşıldığı üzere kadınlar bu alanda başarısını kanıtlamış durumdalar ve en etkin 50 içinde yüzde 51 oranındalar.

Pazarlama yöneticileri, yönetim kademelerindeki dinamiklerin değişmesi ile kurumların büyüme stratejilerinin kilit noktasında yer alıyorlar.

CMO'lar Kilit GörevdeFortune Türkiye ve DataExpert tarafından yapılan “En Etkin 50 CMO” araştırması ile meslek grubu incelemeye alındı. Soruların hazırlanması sürecinden başlayarak titiz bir çalışma yürütüldü. Tüketim toplumu ve markalar arasında sürdürülebilir ilişkinin dayanak noktasında yer alan değer odağının yaratılmasında büyük etkileri olan CMO’ların yükselen değerine dikkat çekmeyi amaçlayan araştırma kapsamında Türkiye’nin en etkinleri belirlenmiş oldu.

Türkiye’nin en büyük şirketlerindeki çalışmaları ile araştırmaya katılan CMO’ların ortalama tecrübe süresi 16,2 yıl olarak tespit edildi.

Tecrübe Süreleri 16,2 YılAraştırmaya katılan CMO’ların bulundukları pozisyonda çalışma süreleri ise 3,9 yıl olarak belirlendi. Çalışmalarını ortalama 24 kişilik ekiple sürdüren CMO’ların arasında 2 bin kişilik ekip yönetenler de bulunuyor. Aynı zamanda CMO’ların yüzde 51’ini kadınlar oluşturuyor.

Türkiye ekonomisine önemli katkıları bulunan şirketlerde görev yapan CMO’lar, şirketin toplam bütçesinin ortalama %10,3’ünü yönetiyor. Geçen yıla göre gözlenen yüzde 1,2’lik artış oranı, CMO’ların şirketlerde artan değerinin göstergersi olarak yorumlanıyor. Aynı zamanda CMO’ların yaptıkları çalışmalarda dijitale ayırdıkları bütçe, ortalama yüzde 25’e ulaşıyor.

Diğer dikkat çekici bir detay ise En Etkin 50 CMO’nun 30 tanesinin Türkiye’de kurulmuş markalarda görev almaları oldu.

30 CMO Yerli MarkalardaEn Etkin 50 CMO listesindeki kadınların; Arçelik, Anadolu Efes, DYO, Eti, Fox, Garanti Ödeme Sistemleri, IKEA, Koçtaş, LC Waikiki, Mavi, Media Markt, Metro Market, Nestle, Petrol Ofisi, Penti, Procter & Gamble, TAB Gıda, Tadım, Teknosa, Türk Tuborg gibi ulusal ve uluslararası şirketlerde yer aldıkları açıklandı.

Ödül töreni 20 Kasım tarihinde Hilton Istanbul Bomonti Hotel’de CMO Summit 2018’de gerçekleşecek. Zirve, Türkiye’nin pazarlama alanındaki önemli karar alıcılarına ve düşünce önderlerine ev sahipliği yapacak. Boyney Grup CEO’su Cem Boyner açılış konuşması yapacak. Aynı zamanda Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, Turkcell CMO’su İsmail Bütün, Yapı Kredi Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, P&G Türkiye ve Kafkasya Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde konuşmacı ağırlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum