Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Büyüme Beklentisi Yükseldi!

Reuters anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, Türkiye'nin büyüme beklentisi yükseldi. Ancak enflasyon için iyimser bir tablo beklenmiyor. İşte detaylar...
Türkiye’nin Büyüme Beklentisi Yükseldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

41 ekonomistin katılımıyla gerçekleşen Reuters anketinin sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye’nin büyüme beklentisi yukarı yönde revize edildi. Türkiye geçen yıl yaşadığı darbe girişimi sonrasında, ekonomideki yavaşlamayı önlemek amacıyla ihracat ve üretimde teşvik desteği sağlamıştı. Bu doğrultuda 2017 yılının ilk çeyrek büyüme oranı %5 ile tahminlerin üzerinde geldi. Ekonomideki iyileşme, iktisatçıların önümüzdeki dönemler için de iyi bir tablo beklentisini artırdı.

Bu yıl için büyüme beklentisi %2.6’dan %3.9’a, 2018 yılı için %3.2’den %3.3’e ve 2019 yılı için ise %3.8’e yükseltildi.

2016’nın üçüncü çeyreğinde, GSYH darbe girişimi, terör olayları ve jeopolitik etkenlere bağlı olarak %1.6 daralma gösterdi.

Bu gerileme ile birlikte inşaat, mobilya ve beyaz eşya sektöründe istihdam ve üretime yönelik teşvik sağlandı. Ekonomideki büyüme ise geçtiğimiz yılın son çeyreği itibariyle hız kazandı. Orta Vadeli Programa (OVP) göre GSYH’de 2017 yılında %4.4, önümüzdeki yıl için ise %5 büyüme bekleniyor.

Şekerbank başekonomisti Gülay Elif Girgin; birinci çeyrekte görülen güçlü performans sonrasında %3.5 olan büyüme tahminlerini %4.5’e yükselttiklerini bildirdi.

17 Mart itibariyle kullanılmaya başlanan Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) da büyümeye destek sağladığını söyleyen Girgin, hükümetin aldığı tedbirlerin de direkt olarak katkı sağlayacağını ifade etti.

Reuters anketine göre; 41 ekonomist büyüme beklentisini yüksek tutarken, enflasyon için aynı iyimserlik görülmedi.

Ankete katılan ekonomistlerin 35 tanesinin tahmin ortalamasına bakıldığında, enflasyonun 2017 yılını %10 bandından tamamlayacağı ve önümüzdeki iki yıl boyunca düşüşünün sınırlı bir şekilde olacağı sonucu çıktı. Enflasyon tahminleri 2018 yılı için %8, 2019 yılı için ise %7.9 olarak açıklandı. Piyasa yöneticileri, enflasyonun 2017 yılını %10 veya biraz altında tamamlayacağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu