Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’den İltica Başvurularında Sert Artış!

Avrupa Birliği, iltica başvuru verilerini açıkladı. Türkiye’nin başvurularında yüzde 50’ye yakın artış olması dikkat çekti. Detaylar haberde;
Türkiye’den İltica Başvurularında Sert Artış!
Yorum

Pandemi, savaş ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle Avrupa Birliği’ne (AB) iltica başvuruları kayda değer yükseliş gösterdi.

Avrupa Birliği İltica Ajansı’nın (EUAA) verilerine göre Türkiye’den başvuru sayısı 2021’de önceki yıla göre yüzde 47 arttı. Türkiye’den AB’ye başvuru sayısı 2016 yılında 11 bin 240 iken rakamın 2021’de 24 bin 652’ye yükseldiği görüldü.

AB İltica
KAYNAK: EUAA

Almanya’ya yapılan iltica başvurularının oranı ise dikkat çekti.  Rapora göre Avrupa ülkesine yapılan başvurular, toplamın yüzde 32’sini oluşturdu.

Dünya genelinde yapılan başvuru sayısı ise 648 bin oldu. Bu, 2020’ye göre üçte birin üzerinde artışı temsil ederken pandemi öncesi seviyelere geri döndü. Suriyeliler, Afganlar ve Iraklılar en çok korunma talebinde bulunanlar arasında yer aldı. Ağustos 2021’den itibaren en çok başvuru Afganlar tarafından yapıldı.

AB İltica Raporu, en çok sığınma başvurusu alan ülkeleri belirledi. Birinci sırada yer alan ülke Almanya olurken onun akabinde Fransa, İtalya ve İspanya geldi.

Şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesiyle AB’ye iltica eden kişilerin sayısı artmıştı. AB Komisyonu üyesi Ylva Johansson, savaşın ilk günlerinde yaptığı bir açıklamada çatışma yüzünden Ukraynalı sığınmacıların sayısının 300 bini geçtiğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu