Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’den Büyük Bir Sermaye Çıkışı Yaşandı mı?

Türkiye’den Büyük Bir Sermaye Çıkışı Yaşandı mı?

15 Temmuz gecesi Türkiye tarihinin en önemli gelişmelerinden birini yaşamıştı. TSK bünyesinde örgütlenen FETÖ üyeleri, Ankara ve İstanbul merkezli olmak üzere darbe girişiminde bulunmuşlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası sokaklara akın eden vatandaşların büyük çabası sonrası darbe girişimi, 4,5 saatlik mücadelenin ardından bastırılmıştı. Ancak darbe girişiminin ekonomiye faturası ise bir hayli ağır olmuştu. Darbe girişiminin yaşandığı günün ardından Türk lirasında erimeler görülürken, Borsa İstanbul dip seviyelere gerilemişti. Darbe girişimi sonrası Türk ekonomisinde meydana gelen gelişmelerin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Darbe girişiminin bastırılmasının ardından yeni işlem haftasında ise TCMB toplantısı ana gündem maddesi olmuştu. Ekonomide zor günler geçirilirken merkez bankası, ihtiyatlı duruşundan ödün vermemiş ve üst bantta indirime devam etme kararı almıştı. Bu gelişmenin ardından ise Türk lirasında erime süreci hızla devam etmiş ve dolar karşısında tarihi seviyelere yaklaşılmıştı. Yaşanan gelişmelerin TL’ye etkilerini buradan inceleyebilirsiniz. Darbe, TCMB ve OHAL süreçlerinin ardından ekonomide kritik günler yaşanırken, yatırımcılar Türkiye’den hangi oranda sermaye çıkışının yaşandığını merak ediyorlardı. AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, merak edilenlerle ilgili olarak bugün önemli açıklamalarda bulundu.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“500 milyon dolarlık bir çıkış gerçekleşti”

Babacan gündeme ilişkin yaptığı açıklamasında, darbe girişimi sonrası ilk işlem haftasında piyasaların tepkisiyle karşılaşıldığını ve finansal piyasaların özellikle beklentiler kanalından oldukça etkilendiğini söyledi. Darbe girişiminin ardından o hafta piyasalardan yurt dışına 500 milyon dolarlık bir sermaye çıkışı gerçekleştiğinin altını çizen Babacan, bunun büyük bir rakam olmadığını ve kayıpların toparlanmaya başladığını dile getirdi. S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinde aceleci davrandığını belirten Babacan, bu durumun yatırımcılar üzerinde bir miktar kafa karışıklığına neden olduğunu vurguladı.

“Yüzde 4,5’lik büyüme hedefine ulaşılabilir”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Babacan, Türk ekonomisinin hedefleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yapısal reformların ilerleyen süreçte belirleyici bir nitelik taşıyacağını belirten Babacan, Türkiye’deki büyümenin ana unsurunun iç tüketim olduğunu söyledi. Yüzde 4,5’lik büyüme hedefine ulaşılabileceğini dile getiren Babacan, Türkiye ekonomisinin büyüme konusunda sürprizleri gerçekleştirebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum