Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den ABD’nin İnsan Hakları Raporu’na Tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin 2021 Türkiye İnsan Hakları Raporu’na yer alan ifadeler için “külliyen reddediyoruz” yorumunu yaptı.
Türkiye’den ABD’nin İnsan Hakları Raporu’na Tepki
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının 12 Nisan 2022 tarihinde yayımladığı 2021 İnsan Hakları Raporu’na dair açıklama yaptı.

Söz konusu rapor için “Ülkemiz hakkında yer verilen asılsız iddiaları talihsiz buluyor ve külliyen reddediyoruz. Ülkemizin PKK/YPG, FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C başta olmak üzere terörizmin her türüne karşı yürüttüğü mücadelenin ABD tarafından halen idrak edilememiş olmasını esefle karşılıyoruz.” ifadesine yer verildi.

15 Temmuz darbe girişiminin faili olan FETÖ’nün yalanlarının raporda geniş yer bulmasına ve Türkiye’nin ortaya koyduğu somut delillere rağmen ABD’nin bu terör örgütünün propagandasına göz yumduğunun ve alet olmaya devam ettiğinin görüldüğü ifade edildi.

Bunun yanında raporda yer alan PKK’nın terör örgütü olduğunu göz ardı eden ve terörle bağlantılı çevrelerin söylemlerine destek mahiyetindeki iddialara yer verilmesinin de kabul edilemez olduğu aktarıldı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Önceki raporlar bağlamında da vurguladığımız gibi ülkemizin insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik iradesi tamdır. Uluslararası insan hakları mekanizmaları ile iş birliğimiz, 2019 Yargı Reformu Stratejisi ve 2021 İnsan Hakları Eylem Planı bu iradenin somut göstergelerinden sadece bazılarıdır.” ifadesi kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

ABD’yi insan hakları konusunda kendi siciline odaklanmaya, terörizmle mücadele ediliyor gerekçesiyle başka terörist gruplarıyla olan ortaklıklarının bitirilmesine davet edildiği bildirildi.

Türkiye’nin hem kendi vatandaşlarına hem de ev sahipliği yaptığı milyonlarca kişinin haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın