Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Ekonomik Çalkantı Yatırımcıları Belirsizliğe İtiyor

Türkiye’deki Ekonomik Çalkantı Yatırımcıları Belirsizliğe İtiyor

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Cuma günü Ankara ve İstanbul merkezli olmak üzere TSK bünyesinde bulunan FETÖ mensupları darbe girişiminde bulundular. Birçok sivil ve polisin şehit düştüğü girişim esnasında tanklar ve uçaklar sokaklardaydı. Yaklaşık 4,5 saat süren girişim halkın meydanları doldurması ve karşı duruşu sayesinde bastırıldı. Ancak darbe girişiminin ekonomiye yansımaları bir hayli olumsuzdu. Darbe girişiminin gerçekleşmesiyle birlikte Türk Lirası, Dolar karşısında adeta eridi. Son sekiz yılın en sert kaybını yaşayan Türk Lirası, Dolar karşısında 3,06 seviyelerine gelmişti. Ancak haftanın başlangıcında yatırımcıların Türk Lirası’ndaki düşüşü fırsata çevirmesiyle birlikte yeniden toparlanmalar görülmüştü.

Geçtiğimiz gün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz toplantısı gerçekleştirildi. Başkan Çetinkaya ve yönetimi toplantıda üst bantta 25 baz puan indirim kararı aldılar. Faiz indirim kararının ardından ise Dolar/TL’de yeniden tırmanışlar görüldü. Ayrıca Türk Lirası’nda görüldüğü gibi Borsa İstanbul’da da kayıplar görüldü. Yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün yabancı yatırımcılardan Türkiye ekonomisyle ilgili olarak önemli açıklamalar geldi. Ancak açıklamalara bakıldığında ortak bir görüş olmadığı açıkça görülüyor. Yabancı yatırımcıların açıklamalarında ortak görüş olmamasının temel nedeni ise ekonomide süren istikrarsızlık. 

Yabancı kurumların Türkiye’nin ekonomik seyriyle ilgili olarak yaptıkları açıklamalardan öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Türkiye hisse senetlerinde ağırlığı azalt konumundayız”

Wells Fargo bugün Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak kamuyouna yaptığı değerlendirmesinde, birçok uzun vadeli siyasi belirsizliğin bulunduğu ve düşük değerlemelerin bu riskleri almaya değmeyeceği belirtildi. Açıklamanın devamında ise Türkiye hisse senetlerinde ağırlığı azalt konumunda bulundukları dile getirildi.

“GSYİH beklentilerini aşağı çekecek büyüklükte güven sarsıntısı yaşandı”  

Credit Suisse ise yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe sonrası hamlelerinin yabancı yatırımın düşeceği endişesini yarattığı belirtildi. Hatırlanacağı üzere Credit Suisse analistleri geçtiğimiz ay Türkiye hisse senetlerinde yüzde 20 ağrılığı artır konumunda bulunuyorlardı. Ancak bugünkü açıklamada TL’de görülebilecek değer kaybı endişelerine bağlı olarak Türkiye hisse senetleri görüşünü aşağı yönlü revize ettiler. Ayrıca açıklamada, GSYİH beklentilerini aşağı çekecek büyüklükte güven sarsıntısının yaşandığı ifade edildi

“TL’de satış ve tahvil getirileri alım fırsatı yaratabilir”

BlackRock’tan Fon Yöneticileri Goldberg ve Paz yaptıkları açıklamada, Türkiye’deki siyasi ve ekonomik risklerin uzun vadede sürebileceğini ancak bu hafta içerisinde Türk Lirası’nda satış ve tahvil getirilerinin alım fırsatı yaratabileceğini söylediler. Açıklamalarının devamında ise yöneticiler, Türkiye’nin Rusya’da görülen ekonomik ve politik istikrar modelini takip edeceğini öne sürdüler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum