Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’deki Bankaların Yabancı Varlıkları 2. Çeyrekte Azaldı

Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam yabancı para varlıkları, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6 azaldı. İşte üç aylık sonuçların detayları;
Türkiye’deki Bankaların Yabancı Varlıkları 2. Çeyrekte Azaldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), çeyreklik yerel ve konsolide bankacılık istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam yabancı para varlıkları, 2021 yıl sonuna göre yüzde 6,2 azalışla 323,2 milyar dolara geriledi.

Banka dışı sektörden olan yabancı para alacaklarında da yüzde 6,2 düşüş oldu. Rakam, 186,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam yabancı para yükümlülükleri, geçen yılın sonuna göre yüzde 8,6 azaldı ve 319,7 milyar dolar oldu.

Banka dışı sektöre olan yabancı para yükümlülükleri ise yüzde 11,1 azalışla 235,5 milyar dolara geriledi.

Türkiye Yerel ve Konsolide Bankacılık İstatistikleri Gelişmeleri
Kaynak: TCMB

Konsolide bankacılık istatistiklerine bakıldığında Türkiye’deki bankaların ilk borçluya göre toplam sınır ötesi alacaklarının, 2021 yıl sonuna göre yüzde 3,1 artışla 34,7 milyar dolar olduğu görüldü.

Bankalardan alacakları yüzde 1,5 artarak 27,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’deki yerli bankaların nihai borçluya göre toplam yurt dışı alacakları, geçen yılın sonuna göre yüzde 3,1 artışla 24,9 milyar dolar olurken, bankalardan alacakları yüzde 1,8 artışla 18,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İlk çeyrekte bankacılık sektörünün toplam yabancı para varlıkları, 2021 yıl sonuna göre yüzde 2,6 azalışla 335,4 milyar dolar, banka dışı sektörden olan yabancı para alacakları ise yüzde 0,3 artışla 199,7 milyar dolar olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.