Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Mücevher Amaçlı Altın Talebi 8 Yılın Zirvesinde

Dünya Altın Konseyi, Türkiye'de yılın 3. çeyreğinde mücevher amaçlı altın talebinin 2015 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü açıkladı. Detaylar haberde...
Türkiye’de Mücevher Amaçlı Altın Talebi 8 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Dünya Altın Konseyi (WGC), 2023 yılı 3. çeyreğine ilişkin Altın Talebi Trendleri raporunu açıkladı. Buna göre mücevher talebinde yatırım amaçlı alımların arttığı görüldü. Mücevher talebi yılın 3.çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 11 tonun üzerine çıktı.

Rapora göre söz konusu dönemde mücevher amaçlı altın talebi 31 tona ulaşarak 2015 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

WGC, raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Kalıcı fiyat gücü olumsuz bir etki yaratsa da, riskten korunmak için altına olan talep ağır bastı. Orta Doğu’daki mücevher talebi, tüketici enflasyonu ve ortasında güvenli bir liman, zorlu ekonomik ve politik ortamda devam ediyor.”

Türkiye’de külçe ve madeni para talebi yılın ilk 9 ayında 2020 yılının tamamını rekoru kırıldı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Yerel Altın Fiyatları Arttı

Japonya, Çin ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede dolar karşısında para biriminin zayıflığı nedeniyle yerel altın fiyatlarının arttığı görüldü.

Tüketicilerin söz konusu dönemde altın talebi 41,4 ton olarak kayda geçti. Yılın ilk üç çeyreğinde toplam altın talebi ise 159,3 ton oldu. Böylece 2013 yılından bu yana en yüksek seviye görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), söz konusu dönemde 39 tonluk alım yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.