Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Kripto Para Düzenlemesi: Taslak Meclise Geliyor

Kripto para düzenlemesiyle ilgili görüşmelerin devam ettiği belirtilirken, hükümetin yakın zamanda taslağı meclise sunması bekleniyor.
Türkiye’de Kripto Para Düzenlemesi: Taslak Meclise Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün artmaya devam ederken, ülkeler piyasayı düzenlemeye yönelik çalışmalar yürütüyor. Türkiye’nin de bir süredir kripto para piyasasına yönelik düzenleme hazırlığında olduğu biliniyor.

Bloomberg’de yer alan yeni bir haber, yakın zamanda somut gelişmeler olabileceğine işaret ediyor. Habere göre piyasa üzerindeki kontrolün artırılacağı belirtilirken, bazı işlemlere vergilendirme yapılması bekleniyor.

Konuya aşina olan yetkililere göre, hükümetin önümüzdeki haftalarda yerel kripto para borsası platformları için yeni kurallar belirleyen yasa tasarısını meclise sunacak.

Teklifler arasında şirketlerin en az 100 milyon lira sermayeye sahip olması şartının da yer aldığı belirtildi. Yetkililere göre, başka bir kural, küresel kripto para platformlarının Türkiye’de vergilendirilebilecek şubeler açmasını zorunlu kılıyor.

Bireysel Yatırımcıdan Sembolik Vergi Alınacak

Hükümetin bireyleri nasıl vergilendireceği netleşmemekle beraber, kripto paraların satın alınmasında sembolik bir vergi konulacağı belirtiliyor. Yetkililer kötüye kullanımları önlemek için muhtemelen bankacılık sektörünün alt yapısında kripto para birimlerini güvenli bir şekilde saklamanın yollarının araştırıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türk lirasındaki değer kaybı ve artan enflasyon nedeniyle kripto paralar Türkiye’de cazip yatırım seçenekleri arasında yer alıyor. Varlık sınıfı finansal sistem için oluşturabileceği tehlikelerle ilgili endişeler konusunda daha sıkı bir incelemeyle karşı karşıya.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın