Paylaşım

Türkiye’de Kişi Başına Ne Kadar Altın Düşüyor?


 

Dünya Altın Birliği gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin, merkez bankalarında bulunan toplam altın rezervlerini ve kişi başına düşen altın miktarını açıkladı. Buna göre Türkiye'de kişi başına 5,5 gram altın düşüyor.

Dünya Altın Birliği kişi başına düşen altın miktarlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda toplamda 436 ton altın rezervi bulunuyor ve kişi başına 5,5 gram altın düşüyor. Altın rezervinde diğer merkez bankaları arasında ise 11. sırada yer alıyoruz.

Dünya Altın Birliği, Dünya Bankası ve ülkelerden alınan rakamlara göre hazırlanan verilerde; İsviçre kişi başına düşen altın miktarında birinci sırada yer alıyor. Kişi başına 123,5 gram altın düşen İsviçre Merkez Bankası’nda Haziran ayı itibariyle bin 40 ton altın rezervi bulunuyor.

Birinci sırada yer alan İsviçre’yi sırasıyla; Lübnan, Almanya, İtalya ve Portekiz takip ediyor. Türkiye kişi başına düşen altın miktarında diğer ülkeler arasında 11. sırada yer alıyor. Lübnan’da kişi başına 49 gram, Almanya’da 41,1 gram, İtalya’da 40,4 gram ve Portekiz’de 37,1 gram altın düşüyor. Türkiye’de ise bu rakam 5,5 gram olarak hesaplandı.

Altın Rezervinde ABD İlk Sırada

Ülkelerin merkez bankalarında yer alan toplam altın rezervlerine baktığımızda ABD’nin birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Dünya Altın Birliği tarafından yayınlanan rapora göre; tüm ülkelerin merkez bankalarında bulunan toplam altın rezervi 33 bin 425 ton civarında. Bu sayının yaklaşık 10 bin 785 ton kadarı Avrupa ülkelerinin merkez bankalarında bulunmakta.

ABD ise 8 bin 133 ton toplam altın rezerviyle birinci sırada yer alıyor. Merkez bankalarındaki altın rezervi sıralamasında ABD’yi 3 bin 377 tonla Almanya izliyor. Ardından 2 bin 451 tonla İtalya, 2 bin 435 tonla Fransa ve bin 84 tonla Çin geliyor.

Her zaman güvenli liman olarak görülen altın, 7’den 70’e herkesin ilk tercih ettiği yatırım aracıdır. Uzmanlar özellikle yastık altı dediğimiz altın miktarının epey fazla olduğunu söylüyor. Ancak evde saklanan veya ziynet eşyası olarak kullanılan altının ekonomiye hiçbir katkısı yok.

Analistler özellikle borsanın dalgalı ve riskli seyrettiği dönemlerde insanların güvenli liman olarak gördüğü altına yöneldiğini ancak bu alandaki toplam rezerv miktarlarının ekonomiyi yansıtmada yeterli olmadığını ifade ediyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın