Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de İlk ÇED Olumlu Kararını O Şirket Aldı!

Akfen Yenilenebilir Enerji bugün KAP'ta Gelinkaya Güneş Enerji Santrali ve Elektrik Depolama Tesisi projesi hakkında bildiri paylaştı. İşte detaylar;
Türkiye’de İlk ÇED Olumlu Kararını O Şirket Aldı!
HABER GİRİŞ

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bugün Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş Gelinkaya Güneş Enerji Santrali ve Elektrik Depolama Tesisi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Kararı hakkında bildiri paylaştı.

Şirket bildirisinde, Gelinkaya Güneş Enerji Santrali ve Elektrik Depolama Tesisi projesi için ÇED sürecini olumlu bir şekilde tamamlandığına işaret etti.

Akfen Yenilenebilir’in bağlı ortaklığı olan Akfen Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. tarafından Erzurum İli Aşkale ilçesinde projenin hayata geçirileceği kaydedildi.

Söz konusu projenin, Gelinkaya Güneş Enerji Santrali (35,75 MWm/30 MWe – 44,86 ha) ve Elektrik Depolama Tesisi (30 MWe/60 MWh) içerdiği vurgulandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının, projenin çevresel etkilerinin değerlendirilip alındığı belirtildi. Kararın Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 19 Ocak 2024 tarihli yazısı ile bildirildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Akfen Yenilenebilir Enerji Canlı Grafik Paratic Piyasalar
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Bu proje Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş’nin yatırım aşamasında olan toplam 285 MWe kapasiteli müstakil elektrik depolama projelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Aynı zamanda projenin, Türkiye genelinde GES üretimi ile ilişkilendirilmiş bir elektrik depolama tesisi olarak ÇED Olumlu kararı alan ilk projelerden biri olduğuna vurguda bulunuldu.

Borsa İstanbul’da AKFYE koduyla işlem gören şirket hissesi bugün TSİ 17.30 itibarıyla yüzde 2,35 oranında yükselerek 19,2 liradan işlem gördü. Aylık yüzde 29,47, haftalıksa yüzde 7,8 yükselen hisse, yıl içerisinde en yüksel 23,78 liraya ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın