Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Film Çeken Yabancı Yapımcılara %30’luk Teşvik!

Yeni Sinema Kanunu taslağını tamamlanmasıyla birlikte, artık Türkiye'de film çeken yapımcılar, ülkemizde harcadıkları paranın %30'unu geri alabilecekler!
Türkiye’de Film Çeken Yabancı Yapımcılara %30’luk Teşvik!

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın vermiş olduğu bilgiler dahilinde, yeni Sinema Kanunu taslağı tamamlandı. Özellikle de ülkemizde film çeken yabancı yapımcılara teşvik niteliği taşıyan bu kanuna göre, artık bu yapımcılar Türkiye’de harcamış oldukları paranın %30’una kadarını geri alabilecekler.

Yeni Sinema Kanunu’na göre yerli yapımcılar ise 1 milyon seyirciye ulaşabildikleri takdirde, sağladıkları verginin %25’i destek olarak verilecek. Peki, yeni Sinema Kanunu başka hangi kriterleri ve kararları bünyesinde barındırıyor. Şimdi dilerseniz Sinema Kanunu ile birlikte gelecek yeniliklere bir göz atalım.

Yeni Kanun Taslağı Yabancı Yapımcıları Türkiye’ye Çekecek

Yeni Kanun Taslağı Yabancı Yapımcıları Türkiye'ye Çekecekİstanbul’da sinema sektörü temsilcileri ile bir araya gelip, kanun taslağı hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2017 yılının sinema sektörü için oldukça verimli geçtiğini belirtti. Geçen yıla oranla gişede %25’lik artış yaşandığını aktaran Avcı, yıl sonuna kadar 70 milyon seyirciye ulaşılabileceğini ve bu seyirci sayısının “tüm zamanların rekoru” olabileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni kanun taslağının özellikle de yabacı film yapımcılarını teşvik edeceğini ve ortak yapımların da önünü açacağını belirten Avcı, ülke tanıtımına katkı sağlayan ve ihraç edilen dizilerin de destekleneceğini ifadelerine ekledi.

Yeni Sinema Kanunu tasarısına göre yabancı yapımcıların Türkiye’de harcamış oldukları tutarın %30’una kadarını geri alabilecek olmaları, ülkemizi tam bir sinema cenneti haline dönüştürebilir.

1 Milyon Seyirciye Ulaşan Yerli Filmlerin Yapımcıları Teşvik Edilecek

1 Milyon Seyirciye Ulaşan Yerli Filmlerin Yapımcıları Teşvik EdilecekYerli film yapımcılarına ise 1 milyon seyirci kriterinin geldiğini belirten Avcı; sinemada 1 milyon ve üzeri izleyiciye ulaşan yerli filmlerin yapımcılarına, sonraki projeleri için sağladıkları eğlence vergisinin %25’inin destek amaçlı verileceğini söyledi.

Yerli Sinemayı Güçlendirmek Adına Sinema Salonu İşletmecileri Desteklenecek

Yerli Sinemayı Güçlendirmek Adına Sinema Salonu İşletmecileri DesteklenecekYeni kanun taslağıyla sürekliliği arttırmayı amaçladıklarını belirten Nabi Avcı, gösterim şansı bulamayan yerli filmlerin, izleyici karşısına çıkabilmeleri için de sinema salonu işletmecilerine destek verileceğini açıkladı.

Sinemalardaki Uzun Reklamlar Sınırlanacak

Sinemalardaki Uzun Reklamlar Sınırlanacak2002 yılında vizyona giren film sayısı 9 iken, 2016 yılında ise 135 filmin seyircilerle buluştuğunu söyleyen Avcı, 2004 yılında çıkarılan Sinema Kanunu sonrasında sektörde yaşanan artışa da dikkat çekti. Ayrıca seyircilerin tepkisini çeken 15 dakikalık reklamlara da sınırlama getirilip 5 dakikaya indirileceklerini duyurdu.

Yeni Sinema Kanunu ile ilgili yenilikler açıklığa kavuştu. Konuyla ilgili yorumları sizlere bırakıp, sorumuza gelelim. Peki, sizce verilen bu teşvikler sektörü şaha kaldırmayı başaracak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum