Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Zoom Kullanan Binlerce Öğretmenin Kişisel Verileri Sızdırıldı

Video konferans uygulaması Zoom, çok sayıda öğretmenin verilerinin çalınması ile gündeme geldi.
Türkiye’de Zoom Kullanan Binlerce Öğretmenin Kişisel Verileri Sızdırıldı

Dünya genelinde Corona virüsünün yayılması ile beraber milyonlarca insan evlerine kapandı. Sosyal hayat durma noktasına geldi ve pek çok faaliyet uzaktan yürütülüyor. Bu faaliyetlerin başında ise eğitim geliyor. Bilindiği üzere ülkemizde ilk Corona virüsü vakasının görülmesi sonrasında alınan karar ile okullar kapatıldı ve uzaktan eğitime geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan ‘Eğitim Bilişim Ağı’ ile öğrenciler uzaktan eğitim ile öğrenimlerine devam ediyor.

Bunun yanında son dönemde hayatımıza yeni bir uygulama daha girdi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de video konferans uygulaması Zoom, büyük ilgi görüyor. Pek çok öğretmen, öğrencileri ile Zoom aracılığı ile iletişim kuruyor ve ders işliyor. Ancak Zoom uygulaması geçtiğimiz günlerde pek çok kez veri ihlali ile adından söz etirmişti. Bu veri ihlallerine bir yenisi ise ülkemizde eklenti. Sözcü’nün haberine göre binlerce öğretmenin Zoom’daki kişisel verileri sızdırıldı.

Zoom’da Yine Veri İhlali

Zoom’da Yine Veri İhlali

Daha önce kullanıcı verilerini sızdırması ile gündemden düşmeyen Zoom, bu sefer ülkemizdeki öğretmenleri ekledi. Saldırganların Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü hedef aldığı belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi programa hacker saldırısını 13 Nisan’da tespit etti. Bakanlığımız, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Sorumlular hakkında da soruşturma açıldı.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan siber saldırı ile beraber 4 bin 552 öğretmenin kişisel verilerinin sızdırıldığı açıklandı. Bu kişisel veriler arasında isim, kimlik numarası ve e-posta adresleri gibi önemli bilgiler yer alıyor. Bakanlık saldırının Üsküdar’daki programa özel olarak gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor. Açıklamada ayrıca izin alınmadan bu gibi video konferans programlarının düzenlenmesinin doğru olmadığının altı çizildi.

Verilerin nasıl çalındığı bilinmiyor ancak öğretmenlerin kişisel verilerinin bir web sitesinde herkesin erişimine açık halde paylaşıldığı belirtiliyor. BTK’nın yaptığı çalışmaya göre saldırı 13 Nisan tarihinde tespit edildi. Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Kendini Geliştir Geleceği Değiştir!’ seminerine kayıtlı öğretmenlerin verileri bu saldırıdan etkilendi. Düzenlenecek olan programda 67 seminer ve 95 atölye yer alıyor.

Zoom uygulaması geçtiğimiz günlerde de çok sayıda veri ihlali ile gündeme gelmişti. Son olayda 500 bin kullanıcının verileri sızdırılmıştı. Aralarında Google ve SpaceX’in olduğu pek çok dünya devi şirket çalışanlarına Zoom kullanımını yasaklama kararı almıştı. Zoom ise söz konusu hataları kabul etmiş ve güvenlik sorunlarını çözmek için 3 ay süre istemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum