Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Zeytin İhracatı 2018-2019 Sezonunda 142 Milyon Dolarlık Gelir Sağladı

Türkiye'nin 2018-2019 sezonundaki sofralık zeytin ihracatı, önceki döneme kıyasla %11 artış kaydetti ve elde edilen gelir 142 milyon dolara yükseldi.
Türkiye’nin Zeytin İhracatı 2018-2019 Sezonunda 142 Milyon Dolarlık Gelir Sağladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen verilerden elde edilen bilgiye göre, Türkiye’nin 2018-2019 sezonunda gerçekleştirdiği sofralık zeytin ihracatı, bir önceki döneme göre %11 oranında arttı. Elde edilen rakam ise 142 milyon dolar seviyesine çıktı.

Türkiye’de sofralık zeytin ihracat sezonu ihracatı 1 Ekim 2018’de başlayıp 30 Eylül 2019’da sona erdi. Bu süre zarfında Türkiye 100’ü aşkın ülkeye yaptığı 91 ton zeytin ihracatından 142 milyon 110 bin dolar gelir elde etti. Bundan bir önceki dönemde Türkiye’nin zeytin ihracatından elde ettiği gelir 127 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Türkiye’nin 2018-2019 sezonunda yaptığı zeytin ihracatı önceki sezona göre %11 artış gösterirken, miktar bazındaki artış oranı %34’e işaret etti.

Zeytin İhracatı ArttıGeride bıraktığımız dönemde Türkiye’de üretilen sofralık zeytinin yarısından fazlasının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine satıldığı öğrenildi. Bahsedilen dönemdeki 142 milyon dolarlık gelir getiren zeytin ihracatının %56’lık kısmı AB ülkelerine gerçekleştirildi. Yaklaşık 80 milyon dolara karşılık gelen bu ihracatın 22 AB ülkesine gerçekleştirildiği tespit edildi.

Türkiye söz konusu dönemdeki zeytin ihracatını en fazla Almanya’ya gerçekleştirdi. 35 milyon dolar gelir elde ettiği bu ülkenin ardından 25 milyon dolarla Irak geldi. Romanya ise 20 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, 14 milyon zeytin ağacına sahip olduklarını, bu kapsamda Türkiye’deki en büyük sofralık zeytin üreticisi olduklarını belirtti.

Akhisar Alper AlhatFirma olarak Türkiye’deki siyah zeytin üretiminin %35’lik kısmını karşıladıklarını, yeşil zeytin üretiminde ise %70’lik bir paya sahip olduklarını ifade eden Alhat, geçtiğimiz günlerde açıklanan zeytin ve zeytinyağı rekoltesi rakamlarını anımsattı.

Akhisar’daki rekoltenin diğer bölgelere oranla biraz daha düşük olduğunu belirten Alhat, üretilen ürün kalitesinin en iyi düzeyde olduğunu belirtti. Bununla birlkte her yıl daha da artan sofralık zeytin ihracatından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Açıklaması sırasında nitelikli ihracatın önemine vurgu yapan Alhat, ambalajlı Türk malı ürünlerini seçmeye teşvik etti. Ardından sofralık zeytine sağlanan destek primine değindi. Bu sayede üretici ve ithalatçının daha iyi seviyelere geleceğini öngördü.

Softalık zeytine devlet tarafından verilen kilogram başına 15 kuruşluk desteğinin ileride artırılacağını düşünen Alhat, zeytinyağını örnek göstererek bir zamanlar 7 kuruş olan prim desteğinin şimdilerde 80 kuruşa çıktığını anımsattı. Bu kapsamda zeytin destek tutarının da aynı şekilde artışın yaşanacağını öngördü.

TİM’in İhracat 2019 raporu, 2018 yılında ihracatın en fazla arttığı ilk 3 sektörü çelik, mücevher ve zeytin olarak belirledi. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün ihracat faaliyetlerini %23,7 oranında artırdığı, aynı raporda yer alan bilgiler arasındaydı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum