Yatırım yapmaya başla!

CNR’nin Araştırmasına Göre Türkiye, Yurt Dışı Fuar Harcamalarında En Bonkör Ülke!

CNR Holding tarafından yapılan bir araştırma, yurt dışındaki fuarlara en fazla harcama yapan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ortaya çıkardı.
CNR’nin Araştırmasına Göre Türkiye, Yurt Dışı Fuar Harcamalarında En Bonkör Ülke!

İstanbul merkezli CNR Holding tarafından yapılan ve dünya genelinin yurt dışındaki fuarlara verdiği devlet desteklerini ölçek amacı taşıyan “Ülkelerin Uluslararası Fuar Destekleri Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Elde edilen veriler CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in katıldığı bir toplantıda ilan edildi. Buradan hareketle, yurt dışında kurulan fuarlara en fazla harcama yapan ülke Türkiye olarak belirlendi.

Yurt dışı fuarlara katılması için Türkiye’deki firmalara devlet tarafından sağlanan desteğin tutarı 13 bin 500 dolar-65 bin dolar arasında bulunurken, yurt içinde düzenlenen firmalara katılım için destek oranı 38 bin TL’de tutuluyor.

Devlet Tarafından Katılım Desteği SağlanıyorYapılan araştırmanın sonuçları dünyada yurt dışında kurulan fuarlara katılımda en fazla devlet desteği saplayan ülke Türkiye olarak belirlenirken, bu oran fuarların yurt içi veya yurt dışında olmasına göre değişkenlik gösterebiliyor. Türkiye’nin bu konudaki liderliğini 13 bin 500 dolar ile Japonya takip ediyor. Yurt dışındaki fuarlara en fazla destek sağlayan ülkelerde üçüncü sırada ise 5-8 bin Euro ile Fransa bulunuyor.

Hemen ardından gelen Almanya 5 bin Euro ile sıralamadaki yerini alırken, 500 pound-2 bin pound arası desteği İngiltere sağlıyor. Araştırmanın raporunda 2018 yılında yurt dışındaki fuarlara katılım desteği için Ticaret Bakanlığı’nın bütçesinden 500 milyon TL’lik tutar ayırdığı bilgisine ulaşıldı.

Söz konusu bu rakamın 2019’da 1 milyar TL’yi aşabileceği öngörülürken, bu artışta KOSGEB, URGE ve diğer heyetlerin önemli rol oynayabileceği düşünülüyor. Araştırmadan ayrıca, prestijli fuarlarla birlikte yurt dışında düzenlenen fuar katılımlarına sağlanan destek tutarının 4 katına kadar çıkabildiği kanısına varıldı.

Türkiye’de gerçekleştirilen uluslararası fuarlara 2 yıldır destek veriliyor. Sağlanan bu desteklerin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ise büyük önem taşıyor.

Sağlanan Desteğin Kullanımı Önem TaşıyorAynı araştırmanın sonuçları yurt dışı fuar desteklerinin ihracata katkısının yeterli olmadığına işaret etti. Sonuçlara ilişkin yorum yapan Yönetim Kurulu Başkanı Erem, ulaşılan rakamlara göre Türkiye’nin yurt dışındaki fuarlara verdiği destek tutarının yetersiz olduğunu açıkladı.

Erem, özellikle küresel rekabette etkin bir rol oynama açısından yurt dışı fuar desteklerinin büyük önem taşıdığını ve bunu yeniden değerlendirmenin fayda sağlayacağını belirtti. Türkiye’deki firmalara yurt dışı fuarlarına katılmaları için %50 destek sağlandığını, bu oranın öncelikli ülkelerde %60 seviyesinde olduğunu, hedef ülkelerde ise %70 olduğuna değinen Erem, rakamın yakın zamanda %90’lara çıktığını anımsattı.

Yurt içindeki fuarlara verilen desteğin de artırılması gerektiğini, buna ihtiyaç olduğunu vurgulayan Erem, devletin yurt içi ve yırt dışındaki fuarlara katılım desteği sağlama konusunda gerektiği şekilde davrandığına işaret etti.

Yurt içi fuarlara sağlanan destek tutarının artırılmasıyla birlikte bundan dünya fuar endüstrisinde %1,5 olan payı aşmak için çabalayan sektörün fayda göreceğini aktardı. Bunun yanında yerli üreticilerin ihracat faaliyetlerini artırması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum