Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Yıllık Buğday Üretimi 21 Milyon Tona Çıkarılmalı

TUSAF Başkanı Ulusoy, Türkiye’nin dört mevsimi yaşayan bir ülke olması sebebiyle tam anlamıyla kuraklık yaşamayacağını fakat olası risklere karşı yıllık buğday üretiminin 21 milyon tona çıkarılması gerektiğini söyledi.
Türkiye’nin Yıllık Buğday Üretimi 21 Milyon Tona Çıkarılmalı

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, halihazırda ülkemizde yıllık ortalama 19-20 milyon ton arasında buğday üretimi yapıldığını, fakat kuraklık riskine karşı bu miktarın artırılması gerektiğini söyledi.

Olası bir kuraklık durumunda üretimde en az %20’lik bir düşüş olacağını kaydeden Ulusoy, bu ihtimali göz önünde bulundurarak, yıllık üretimin en az 21 milyon tona çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Yıllık buğday üretimi artırılarak, 5 milyon tonunun emniyet stoku olarak ayrılması önerildi.

Türkiye Buğday ÜretimiTUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy, ekilen alan sayısının azalmasına rağmen verimde düşüş olmadığını söyledi. Fakat bu durumda bile olası riskler olduğunu, özellikle de kuraklık endişesine karşı yeni tedbirler alınması gerektiğini ifade etti. 2001 yılında 9,3 milyon hektar bir alanda buğday ekimi yapıldığını, fakat günümüzde bu miktarın 7 milyon hektardan da az olduğunu açıkladı.

Bunun en önemli sebeplerinin çiftçinin tarımsal ürünlerden başka alternatif ürünlere kayması olduğunu ve yol güzergahı olan her yerin yavaş yavaş tarımdan uzaklaştığını anlattı. Ülkenizin dört mevsimi yaşayan bir bölgede olması sebebiyle hiçbir zaman tam anlamıyla kuraklık yaşamayacağını belirtse de Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde yaşanan bir kuraklığın direkt buğday üretimini etkileyeceğini açıkladı.

Son 5 yılda bir dekarlık alandaki buğday verimi 200 kilogramdan, 270 kilograma yükseldi.

Dekar Başı Buğday ÜretimiUlusoy, verimin bu denli artmasının bizi rahatlatmaması gerektiği mesajını vererek, kuraklığa karşı hazırlık yapılması gerektiğinin altını çizdi. Buna göre bir politika geliştirerek, yıllık üretimin 21 milyon çıkarılması ve bunun 5 milyon tonunun emniyet stoku olarak ayrılması gerektiğini önerdi. Üretimin sürdürülebilir olması için teşviklerin artırılması, depo imkanları sunulması ve lisanslı depoculuğun artırılması gerektiğini anlattı.

Çin’in yılda 90 milyon ton civarında buğdayı depolarında beklettiğini, bizim de en azından bir-iki yıl yetecek kadar buğdayı stoklamamız gerektiğini belirtti. 2018 sonu itibarıyla yıllık 3,3 milyon ton olan un ihracatının, 2001 yılında 170 bin ton civarında olduğunu hatırlatarak, geçen yıl tüm buğday ürünlerinde 2,4 milyar dolarlık ihracat yapıldığını açıkladı.

Türkiye, dünya buğday üretiminde sekizinci sırada yer alıyor.

Dünya Buğday ÜretimiÜretimde dünya genelinde hatrı sayılır yerde olmamıza rağmen, tüketim sebebiyle ihracatın az olduğunu söyleyen Ulusoy, ekili alanların artırılması gerektiğini bir kez daha yineledi. Şu an tahıl ürünleri için 12 milyon tonluk lisanslı depoya ihtiyaç olduğunu, üreticinin depo ve finansman gibi sıkıntılar sebebiyle tarımdan uzaklaştığını veya teknolojik tarımı kullanamadığını anlattı.

Yılda 20 milyon ton buğday, 7-8 milyon ton arpa olmak üzere 33 milyon tahıl üretimi olan ülkemizde lisanslı depoların artırılmasının şart olduğunu belirtti. Miras yoluyla bölünen toprakların da verimin ve gelirin azalmasında negatif etki yarattığını dile getiren Ulusoy, Borsa İstanbul altında kurulacak olan Ürün İhtisas Borsası’nın da çiftçilerimizi fiyat riskinden koruyacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum