Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Yenilenebilir Enerjiden Elektrik Üretiminde Liderliğe Gidiyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye’nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçtiğimiz yıl 2017’ye oranla %31 artırdığını bildirdi. Böylelikle Avrupa ülkelerini dahi geride bırakan Türkiye, büyük bir başarı yakaladı. İşte detaylar;
Türkiye Yenilenebilir Enerjiden Elektrik Üretiminde Liderliğe Gidiyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, bu yıl “Enerjide Dönüşüm ve Değişim” teması altında düzenlenen 25. ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda (ICCI 2019) konuşma yaptı. Enerji sektöründeki dönüşümün Türkiye’nin son 15 yılda oldukça hızlı ilerlemesine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Tancan, açıklaması sırasında Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin gittikçe arttığını belirtti. Ardından, “Türkiye, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçen yıl 2017’ye göre %31 artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı.” ifadelerini kaydetti.

Tancan, enerji sektöründeki dönüşümün temel parametrelerinin Milli Enerji ve Maden Politikası ile belirlendiğini dile getirdi.

Tancan, Elektrik Sektöründeki Dönüşümün Temel Parametrelerinin Belirlendiğini İfade EttiKonuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Tancan, politika kapsamında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, küresel işbirliklerinin ilerletilmesi gibi birçok alanda farklı başarılar yakalandığını bildirdi. Ayrıca izlenen politika ve stratejilerin bir sonucu olarak, önceki yıl yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam elektrik üretimindeki payının %50’ye çıktığını açıkladı.

Tancan, Nisan ayı bitimi itibarıyla 89 bin 600 megavat seviyesini gören elektrik kurulu gücünün %48’ini yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturduğunu dile getirdi. “ Türkiye, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçen yıl 2017’ye göre yüzde 31 artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı. Bu yıl mayıs ayı itibarıyla ise yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimin payı yüzde 60’ın üzerine çıktı.” ifadelerini kullandı.

Tancan, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ekonomik bünyeye kazandırmayı amaçlayan çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı.

Yerli ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Ekonomik Bünyeye Kazandıran Çalışmalar Sürdürülecek2019’da Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarının hız kesmeden devam ettiğini bildiren Tancan, YEKA-2 rüzgar enerjisi yarışmalarının bu hafta içinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Diğer bir yandan geçtiğimiz günlerde Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından, yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması ve iklim değişikliği hedeflerine ulaşılması için yeterince çaba sarf edilmediği açıklanmıştı.

Enerji kapasitesindeki büyüme 2018’de bir önceki yılla aynı seviyede kalmıştı. Bunların yanında elektrik piyasasında, lisanssız elektrik üretim yönetmeliği ile kamuoyunun beklediği değişikliklerin gerçekleştirildiğinin haberini verdi. Böylelikle lisanssız elektrik üretimi açısından yeni bir döneme girildiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum