Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Yastık Altı Altın Miktarı

Türkiye’deki Yastık Altı Altın Miktarı

Marmara Üniversitesi Yatırım ve Borsa Kulübü‘nün düzenlediği “Küresel Ekonomide 2016 Senaryoları” panelinde konuşma yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Türkiye’de yastık altında 3-4 bin ton altın olduğunu söyledi. Yıldırımtürk, yaptığı konuşmada milletimizin altın yatırımı konusundaki ilgisini belirtmek adına; “Yıllardır sektörün içinde olan biri olarak söylüyorum, bu insanda altın ne arar diyorsunuz; önünüze 100 altın koyuyor,” dedi. Bu sayının Merkez Bankası rezervlerinin 6-7 katı kadar olduğunu ifade eden Yıldırımtürk, FED kararlarına da değindi.

FED‘in söylemlerinde güvercin; ancak uygulamalarında şahin politikası izlediğini belirten Yıldırımtürk, faiz artırımlarının daha fazla geciktirilmemesi ve bir an evvel başlaması gerektiğini ifade etti.

Mehmet Ali Yıldırımtürk, FED’in faiz artırımına geçtikten sonra Dolar/TL kurunda bir miktar düşüş beklediğini söyledi. Öğrencilerden gelen soru üzerine ise Euro yerine dolara yatırım yapmalarını tavsiye etti.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye-Rusya arasında başlayan ve gittikçe artan gerilim konusuna da kısaca değinen Yıldırımtürk, şunları söyledi; “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karizması çizildiği için böyle davranıyor. Bunun uzun süre böyle devam etmeyeceğini düşünüyorum,” şeklinde konuştu.

FED’i bir devekuşuna benzeten Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen; FED’le yatıp FED’le kalktığımızı, 2007’de başlayan batışın bir türlü son bulmadığını ifade etti. Uzun yıllardır danışmanlık yapan Mergen, Türkiye ekonomisindeki seyir ile ilgili olarak; “Türkiye’de 3-4 sene dondurma sezonu gibi bir baskı oluyor. Doların baskı altında olduğu yıllar. Bir bakıyorsunuz Dolar/TL 1,40 diye 2-3 yıl devam ediyor, bir bakmışsınız 1,71… Bir süre baskı ardından pat diye yükseliş görülüyor,” yorumunu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum