Paylaşım

Türkiye’ye Yabancı Yatırımcı İlgisi Azalacak mı?


 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in almış olduğu not indirim kararının ardından, piyasaların temel gündem maddesi; Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisinin azalıp azalmayacağı oldu. Merak edilen bu sorunun cevabı haberimizde;

Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Moody’s o gün kamuoyuna yaptığı açıklamada; Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirdiğini belirtmiş ve görünümünü durağan olarak değerlendirmişti. Moody’s’in almış olduğu bu karar, piyasalarda adeta şok etkisi yarattı. Bu durumun nedeni ise karardan iki gün önce kurumun yaptığı açıklamaydı. 21 Eylül tarihinde kurum; Türkiye ekonomisinin, darbe girişimi sonrası yaşanan şokları büyük ölçüde atlattığını ifade etmişti. Açıklamanın iki gün sonrasında gelen not indirim kararı, Türkiye’ye yönelik “batılı fonların bir darbesi” olarak algılandı. Moody’s’in almış olduğu kararın perde arkasını ve tüm detaylarını değerlendirdiğimiz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Moody’s’in not indirim kararının ardından bugün piyasalarda konuşulan en önemli konu; Türkiye’ye yönelik, yabancı yatırımcıların tavırlarının hangi yönde olacağı. Moody’s açıklaması sonrası, yabancı yatırımcıların Türkiye’den uzaklaşacağı yönünde görüş bildiren bazı kurumlar olmuştu. Ancak büyük çoğunluk, yabancı yatırımcıların not indiriminden etkilenmeyeceğini düşünüyor. Ernst & Young Türkiye Başkanı Metin Canoğulları, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik tavırlarıyla ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundu. Canoğulları’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Yabancı yatırımcılar, Türkiye’den vazgeçmeyecekler”

Canoğulları; Moody’s kararının haksız olduğunu belirterek, kurumun çelişkili bir yol izlediğini söyledi. Türkiye’nin güçlü iç pazar dinamiklerinin bulunduğunu ve konum itibariyle de büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Canoğulları, Türkiye’ye ilginin hiçbir zaman kaybolmayacağını dile getirdi. Moody’s cephesinden gelen not indirim kararının, yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisini kesinlikle azaltmayacağını belirten Canoğulları, doğru planlama ve strateji ile bu sorunun aşılacağını ifade etti.

“Türkiye çıkıldığı zaman, kolaylıkla girilebilen bir pazara sahip değil”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Canoğulları; İran pazarına girebilmek adına uluslararası şirketlerin, Türk firmalarıyla birlikte çalışmayı tercih edeceklerini belirten Canoğulları, Suriye’deki iç savaş sona erdiğinde ise bu ülkenin imarında en büyük rolü Türkiye’nin oynayacağını söyledi. Türkiye’nin çıkıldığı zaman kolaylıkla girebilen bir pazara sahip olmadığını belirten Canoğulları, Türkiye ile ilgili kurumların karar alırken daha vizyoner olması gerektiklerini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın