Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Yabancıya Taşınmaz Mülk Satışı 2019’da 10 Yılın Zirvesini Gördü!

Türkiye, yabancılara taşınmaz mal satışında 2019 yılında son 10 yılın en yükseğine ulaştı. Miktar ise 67 bin 322'de belirlendi.
Türkiye’nin Yabancıya Taşınmaz Mülk Satışı 2019’da 10 Yılın Zirvesini Gördü!

Bulunduğu coğrafi konum, yaşanabilir iklim şartları, doğal ve kültürel güzellikleri ve zengin tarihi yapılarıyla Türkiye, yabancıların ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Ülkemize turistik ziyaret ya da diğer amaçlarla gelen çoğu yabancı burada yaşama fikrine yöneliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye 2019 yılında yabancılara taşınmaz mülk satışında son 10 yıl içindeki en yüksek rakamları yakaladı. 2010 yılında ülkemizden 10 bin 806 adet taşınmaz mülk satışına imza atan yabancılar, yıl 2019 olduğunda bu rakamı 67 bin 322’ye çıkardı. Kaydedilen bu rakam son 10 yılın en yükseği olarak belirlendi.

Verilerden edinilen bilgiye göre Irak, İngiltere, Almanya, Rusya ve Suudi Arabistan vatandaşları taşınmaz mülk alımı konusunda Türkiye’yi en fazla tercih edenler olarak belirlendi.

Türkiye Sıkça Tercih Ediliyor2019 yılında yapılan 67 bin 322 adetlik nitelikli taşınmaz mal alımı, 63 bin 986 yabancı vatandaş tarafından gerçekleştirildi. Bu rakamın 6 bin 307’si arsa ve 61 bin 15’i konut alımlarından oluştu. Özellikle son 10 yıldır net bir seyir gözlenmeyen yabancıya mal satışında inişli çıkışlı haller dikkat çekiyor.

Konut alımı için Türkiye’yi tercih eden yabancıların uyruklarına bakıldığında, en fazla alımı Iraklıların yaptığı görüldü. Iraklılar daha önceden de Türkiye’den konut alımında lider seçilmişti. Bu ülkenin ardından sırasıyla İran ve İngiltere geldi. Ülkemizden en fazla arsa alımı yapan vatandaşların ülkeleri ise yine sırasıyla Almanya, İngiltere ve Irak olarak belirlendi.

Bugüne kadar kaydedilen verilere göre; Avrupa ülkesi olan İngiltere, Almanya, Yunanistan, İsveç, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Belçika, Finlandiya ve Fransa vatandaşları şimdiye kadar ülkemizden en fazla taşınmaz mal alan ülkeler oldu. Orta Doğu ülkelerinden ise en fazla Irak, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Yemen, Filistin, Katar ve Lübnan vatandaşları ülkemizden taşınmaz mal alımı gerçekleştirdi.

Bugüne kadar İstanbul, Bursa ve Muğla yabancıların Türkiye’den arsa alımlarında en çok tercih ettiği iller olarak belirlenirken; İstanbul, Antalya ve Muğla ise en fazla konut alımının gerçekleştirildiği iller oldu.

Arsa Alımı2019 yılına ilişkin veriler incelendiğinde ise İstanbul, Aydın ve Muğla yabancıların arsa tercihlerinde en fazla yöneldiği iller olurken; bu süre içerinde yapılan konut alımı yoğunluğu ise İstanbul, Antalya ve Aydın olarak belirlendi. Megakentten 25 bin 872, Antalya’dan 9658 ve Aydın’dan 6746 konut satın alındı.

Diğer taraftan yabancı alıcıların bugüne kadar arsa ve konut alımında en popüler yeri Alanya ve Esenyurt ilçeleri olarak öne çıkıyordu. Bu ilçeler 2019 yılında Esenyurt ve Didim olarak değişti. Geçtiğimiz yıl yabancılar tarafından 7266 taşınmaz mülk Esenyurt’tan ve 6152 mülk de Didim’den alındı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum