Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’deki Yabancı Sermayeli Şirket Sayısı 17 Yılda 67 Bin Arttı

İTO Başkanı Avdagiç, Katar ile Türkiye arasındaki iş birliğinin giderek güçlendiğini söyleyerek, ülkemizdeki uluslararası sermayeli şirket sayısı hakkında bilgi verdi.
Türkiye’deki Yabancı Sermayeli Şirket Sayısı 17 Yılda 67 Bin Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Katar Finans Merkezi (QFC) tarafından düzenlenen “Gelişen Fırsatlar: Katar ve Türkiye” isimli seminerde konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ile Katar iş birliğinin her geçen gün güçlendiğini söyledi.

Katar’ın son yıllarda ülkemizde enerji, inşaat, finans, perakende ve tarım olmak üzere stratejik sektörlere yatırım yaptığını belirtti. Ülkemizde 2005 ve 2019 yılları arasında gerçekleşen Katar yatırım tutarının 6.4 milyar $ olduğunu açıkladı.

Katar’ın Türkiye’ye yaptığı yatırımlar, toplam yabancı yatırımlarının %1,2’sini oluşturuyor.

Şekib Avdagiç Katar Açıklamasıİki ülke arasındaki ekonomik bağın teknoloji, sanayi ve üretime dönüşmesini istediklerini belirten Avdagiç, Türkiye’nin insan gücü, birikimleri ve sağladığı fırsatlarla birlikte çok verimli sonuçlar alacaklarının altını çizdi. Katarlı yatırımcıların sermaye vizyonuyla da birleşmesi sonrasında kalıcı iş birlikleri oluşacağını ifade etti.

2002 yılında Türkiye’de 5 bin 600 yabancı sermayeli şirket olduğunu söyleyen Avdagiç, bu sayısının 2019 itibarıyla 72 bin 293’e ulaştığını belirtti. Yani 17 yıllık zaman zarfında uluslararası sermayeli şirket sayısı 66 bin 693 artış gösterdi.

Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması sayesinde Katarlı yatırımcıların ülkelerinde vergi ödemek zorunda kalmayacaklarını da hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Katar Finans Merkezi (QFC) İdaresi Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Muhammed Al-Jaida ise Katar’ın son 10 yılda çok geliştiğini, iş yapmak isteyen Türk firmalarının yabancı ortak mecburiyeti olmadan iş yapabileceklerini aktardı. Ayrıca Türk yatırımcılara İslami finans sağlayabileceklerinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Gaziantep’te düzenlenen Teknofest 2020 etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 bin katılımcının başvuru yaptığını açıkladı. Başvuruların yurt içinin yanı sıra, 84 ülkeden de geldiğini ekledi.

Üretmek isteyen herkese aradıkları fırsatı sunduklarını belirten Erdoğan, bu tür etkinliklerin fikir üreten ve azmedenlerin hedeflerine ulaşacağının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Teknofest’in daha özgün projeler için ipi göğüslediğini, blokzincir, yapay zeka ve siber güvenlik olmak üzere gelişen teknolojilerde de başarı kazanılması için hiçbir engel olmadığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.