Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve Cezayir Ulaştırma Alanında Yeni İş Birliklerini Duyurdu

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu ve Cezayirli mevkidaşı Yusuf Şarfa iki ülke arasında yeni iş birlikleri için adımların atıldığını duyurdu. Detaylar;
Türkiye ve Cezayir Ulaştırma Alanında Yeni İş Birliklerini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Cezayir Ulaştırma Bakanı Yusuf Şarfa arasındaki görüşmeden iki ülke arasındaki yeni iş birliği olanaklarına dair yeni adımlar atıldığı mesajı çıktı.

Taraflar arasındaki görüşmede Türkiye ile Cezayir arasında gelişen ekonomik ilişkiler ve ticaret hacminin yanı sıra taşımacılık, ulaşım gibi konuların ele alındığı belirtildi.

“Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Büyük Önem Taşıyor”

İki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemde stratejik bir ortaklığa dönüştüğünü söyleyen Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cezayirli mevkidaşı Abdülmecid Tebbun eş başkanlığında oluşturulan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) ilişkilerin geliştirilmesi adına büyük önem taşıdığını belirtti.

Afrika’ya açılan bir ulaştırma kapısı olarak gördükleri Cezayir ile Orta Asya ve Afrika arasında köprü vazifesi görecek taşıma koridorlarının ele alınması gerektiğine dikkat çekti.

Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Cezayir Görüşmesi Tweeti
Kaynak: X / UABakanligi

Mevcut taşımaların geliştirilmesi, yeni koridor ve hatların açılması üzerine çalışabileceklerini söylerken ulaştırma koridorunda iş birliklerinin artırılmasını kapsayan bir mutabakat için yeni ortaklıklara açık olduklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Şarfa: İş Birliği Bu Alanlarda Artacak

Cezayir Ulaştırma Bakanı Yusuf Şarfa ise bu görüşmenin iki ülkenin ortaklığına bir yol haritası oluşturacağını vurguladı.

Özellikle deniz taşımacılığı, demiryollarının inşası ve balıkçılık gibi alanlarda bundan sonra iş birliğinin artacağını ifade etti.

Türkiye’nin, ülkedeki metro çalışmalarının tamamlanmasında ve bazı kentlerdeki tramvay yollarının inşası gibi projelerde yer alacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın