Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve BM’den İsrail’e 24 Saat Tepkisi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan 1 milyon Filistinlinin bölgeyi terk etmeleri için 24 saat süre tanımasına tepkiler artıyor. Detaylar haberde;
Türkiye ve BM’den İsrail’e 24 Saat Tepkisi
HABER GİRİŞ

İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinli nüfusun 24 saat içinde Gazze’nin güneyine çekilmesi yönündeki duyurusuna tepkiler giderek artıyor. Konuya dair Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye cephesinden açıklamalar geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama ile İsrail’in bu duyurusunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası Hukuk İhlal Ediliyor

Açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinli nüfusun 24 saat içinde Gazze’nin güneyine çekilmesi yönündeki duyurusunun hiçbir şekilde kabul edilemez bulunduğuna vurgu yapıldı.

Günlerdir ayrım gözetmeyen bombalamaya maruz kalan, topluca elektrikten, sudan ve gıdadan mahrum bırakılan 2,5 milyonluk Gazze halkının son derece sınırlı bir alanda göçe zorlanmasının uluslararası hukukun açık ihlali anlamına geleceğine dikkat çekildi. Bu durumun insanlıkta da yerinin olmadığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı İsrail 24 Saat Tepkisi
Kaynak: X / @TC_Disisleri

Açıklamanın devamında, İsrail’in bu vahim hatadan derhal geri dönmesi, Gazze’de sivil halka yönelik acımasız ve topyekun eylemlerine hemen son vermesi çağrısında bulunuldu.

GCM Yatırım Banner

UNRWA: Dehşet Verici

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki 1 milyondan fazla sivilin 24 saat içinde taşınması yönündeki çağrısı dehşet verici olarak nitelendirdi.

Gazze’nin hızla cehennem çukuru haline geldiğine ve çöküşün eşiğinde olduğuna dikkat çekildi.

İsrail ordusu gece saatlerinde BM’ye acil bildirimde bulunarak Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin 24 saat içinde güneye kaydırılmasını istemiş; BM ise ilk etapta böyle bir hareketin yıkıcı sonuçları olacağı yönünde uyarı yapmıştı.

İsrail ordusu bu talebin, BM personeli için de geçerli olduğunu kaydetmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın