Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve Arnavutluk Arasında İş Birliği: İmzalar Atıldı

Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama basın toplantısında açıklamalarda bulundu. İki ülke arasında 6 anlaşmaya imza atıldı. İşte detaylar;
Türkiye ve Arnavutluk Arasında İş Birliği: İmzalar Atıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ardından ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, önceki yıl Türkiye ve Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıldönümünü idrak ettiklerini hatırlattı.

Çok yönlü ilişkilerin Ankara’da ilan edilen stratejik ortaklık temelinde gelişmeye devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Arnavutluk’un kalkınmasına verdiği öneme değindi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıktığını, yeni hedefin 2 milyar dolar olarak belirlendiğini duyurdu.

“Özel Sektör Bu Rakamlara Ulaşabilir”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin 3,5 milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla Arnavutluk’ta yer aldığını, özel sektörün gayretleriyle ticaret hacmi hedefine ulaşabileceklerini kaydetti. Arnavutluk’ta 600’ü aşkın Türk firmasının istihdam sağladığını, karşılıklı yatırımları artırmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye ve Arnavutluk’un Balkanların barış ve istikrarına katkı sağlayan iki NATO müttefiki olduğunu, savunma sanayi ve askeri alandaki yakın iş birliğini derinleştirmek arzusunda olduklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Arnavutluk’ta 3 ay gibi rekor sürede hastane inşa ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, ülkenin her bölgesinden hastaların şifa bulduğu bu hastaneyi birlikte işleteceklerini aktardı.

“Çok Önemli Bir Yatırım”

Arnavutluk Başbakanı Rama, Türkiye’nin yapmış olduğu hastanenin çok önemli bir yatırım olduğunu belirtti. Rekor bir zamanda hastanenin kurulduğunu, söz konusu hastanenin sağlık sisteminin transformasyonunun öncülüğünü temsil ettiğini vurguladı.

Araç kullanım ehliyetlerinin tanınmasından dolayı teşekkürlerini sunan Rama, artık Arnavutların kendi arabalarıyla Türkiye içinde hareket edebileceğini dile getirdi.

Türkiye ve Arnavutluk arasında imzalanan anlaşmalar:

  • TRT İle Arnavutluk Radyo Televizyonu Arasında İş Birliği Protokolü
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Medya Ve Enformasyon Ajansı Arasında Medya Ve İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
  • Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Arasında Ormanların Ve Korunan Alanların Sürdürülebilir Yönetimi Alanında Mutabakat Zaptı
  • Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askeri Çerçeve Anlaşması
  • Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi Arasında Kalkınma İşbirliği ve Arnavutluk’taki TİKA Program Koordinasyon Ofisinin Statüsüne İlişkin Anlaşma
  • Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanlığı Arasında Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.