Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Varlık Fonu/Sönmez İMF Projesine Yönelik Son Gelişmeleri Açıkladı

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, geçtiğimiz aylarda alınan yatırım kararının ardından çalışmaların hızlandırıldığına yönelik bazı açıklamalarda bulundu.
Türkiye Varlık Fonu/Sönmez İMF Projesine Yönelik Son Gelişmeleri Açıkladı

Türkiye Varlık Fonu (TVF), 2022 yılında tamamlanması söz konusu olan Finans Merkezi çalışmalarını hızlandırmak amacıyla geçtiğimiz ayın sonuna doğru İstanbul Finans Merkezi’ne yatırımcı olma kararı almıştı. TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez’den bugün gelen açıklama, İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesiyle ilgili son gelişmelere yönelik ışık tutar nitelikteydi.

Söz konusu ortak olma fikrini stratejik bir proje olarak değerlendirdiklerini açıklayan Sönmez, İFM projesinde inşaatın bir an önce bitmesi için müteahhit şirketlerle yapılan görüşmelerin hızlandırıldığını ve her biriyle oldukça uygun tutarlar üzerinden anlaşmalar yapıldığını belirtti.

TVF olarak İFM projesine dahil olup bir bölümüne yatırım yapacaklarını Ağustos ayının sonunda duyurduklarını anımsatan Sönmez, İFM’deki ilerlemelerin oldukça hızlı gittiğini bildirdi.

TVF İMF Projesine Dahil OlduSöz konusu projenin emlak, mevzuat ve ekosistem gibi farklı boyutlarla ele alındığını belirten Sönmez, atılan her bir adımda kamu yararının gözetildiğini aktardı. TVF olarak 1,3 milyon metrekare kullanım alanına sahip olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını 1,67 milyar TL karşılığında devralacaklarını belirtti.

Bu alıma proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetlerinin dahil olduğunu açıklayan Sönmez, üç firma ile anlaşma imzalandığını duyurdu. İnşaatların en kısa sürede başlatılması için Emlak Konut GYO ile bir ihale düzenleneceğini ve en geç Kasım ayında vinçlerin faaliyete geçeceğini şimdiden bildirdi.

Sönmez: “İstanbul Finans Merkezi, Türkiye’nin vizyoner projelerine katkıda bulunma ve yatırım yapma stratejimiz kapsamında değerlendirdiğimiz bir proje.” diyerek önemine dikkat çekti.

İFM Önemine Dikkat ÇektiAçıklamalarını sürdüren Sönmez, İstanbul’un finans merkezi olarak konumlanmasında oldukça büyük bir önemi olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük desteklerinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun da projede büyük katkıları olduğuna dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum