Paylaşım

Türkiye Turizm için Hala Çekici Bir Ülke


 

Dünyanın önemli turizm şirketleri arasında gösterilen TUI'nin Almanya Ticaret Müdürü Stefan Baumer, Türkiye’nin turizm potansiyeliyle ilgili olarak açıklamalar yaptı.

Hatırlanacağı üzere uçak düşürme hadisesi sonrası Türkiye ile Rusya arasında gerilim yaşanmış ve bu gerilim ilerleyen günlerde adeta bir krize dönüşmüştü. Rusya, Türkiye’ye yönelik ekonomik ve ticari yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Rusya’nın uyguladığı ekonomik yaptırımlar içerisinde Türkiye’nin turizmi de büyük yara almıştı. Rusya’nın önde gelen birçok turizm şirketi yaşanılan kriz sonrası Türkiye paketlerini iptal ettiğini duyurmuştu.

Rusya’dan gelen turist sayısı kriz öncesi 4,4 milyon civarındayken kriz sonrası bu sayı yüzde 18 oranında düşerek 3,6 milyona gerilemişti. Buradan da açıkça görülebileceği üzere Rusya krizinin Türkiye turizmine yansımaları çok ağır olmuştu. Turizmin zor günler geçirdiği bir ortamda Dünya’nın önde gelen turizm şirketlerinden olan TUİ’nin Almanya Ticaret Müdürü Stefan Baumer’in Türkiye turizminin potansiyelini öven açıklamalar yapması, turizm adına sevindirici bir haber olarak algılandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın Almanya’da ülkenin önde gelen turizm şirketleri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından Stefan Baumer, açıklamalar yaptı. Türkiye’nin turizm potansiyeline vurgu yapan Baumer, Türkiye’nin TUI için önemli bir turizm destinasyonlarından olduğunu ve iş modellerinin tamamlayıcı bir parçası konumunda olduğunu ifade etti.

“Yaşanan spekülatif olaylar turizmi olumsuz etkiledi!”

Baumer, geçtiğimiz yıl yaşanan spekülatif olayların Türkiye turizmini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Rus uçağının düşürülmesi ve Sultanahmet meydanında düzenlenen canlı bomba saldırısının turizm sektörüne negatif etki yaptığını belirten Baumer, turizm paketlerin ciddi oranlarda düşüşler yaşandığını vurguladı. Baumer konuşmasının devamında ise Türkiye’nin turizm potansiyeline güvendiklerini belirterek, bu olaylar sonrası turizmin yara almasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Türkiye’nin turizm için oldukça önemli bir ülke olduğunu belirten Baumer, Türkiye’nin küresel turizmin içinde olmadan şirketlerin hiçbir iş yapamayacaklarını belirterek; yaşanan tüm spekülatif olaylara rağmen Türkiye’nin turizm için hala çekici bir ülke olduğunu söyledi. Son olarak ise Baumer, Bakan Ünal’ın ziyaretinin önemine vurgu yaparak yaşanan olayların ardından alınacak ortak kararların Türkiye turizmini canlandıracağına inandığını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın