Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Turist Sayısında Dünya 6.’sı Olmasına Rağmen Gelir Açısından Zayıf

Turizmcilerin 2 milyar dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırdıklarını söyleyen DenizBank Genel Müdürü, sektörün daha ileriye taşınması için önerilerde bulundu.
Türkiye Turist Sayısında Dünya 6.’sı Olmasına Rağmen Gelir Açısından Zayıf

Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde sektörün son dönemdeki gelişimini değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2023 yılında 65 milyon turistten 65 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Küresel anlamda birçok alanda yavaşlama olurken turizmin istikrarlı bir şekilde artarak ülke ekonomilerine destek olduğunu belirtti. Türkiye’nin ise turist sayısında dünya ülkeleri arasında altıncı sırada yer aldığını fakat gelir bakımından daha gerilerde olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin turizm gelirinin 2019 sonunda 33 milyar dolar olması bekleniyor.

Turizm GeliriBu rakamın gayrisafi yurt içi hasılanın %4,5’ine denk geldiğini söyleyen Hakan Ateş, 2023 yılında 65 milyar dolar seviyesinin hedeflendiğini açıkladı. Turizm geliri açısından ilk sırada gelen ülkelerin; ABD, İspanya, Tayland, Fransa ve İngiltere olduğunu açıkladı.

Turizmin ekonominin gelişmesi açısından çok büyük rol üstlendiğini söyleyen Ateş, gençlerimizin eğitim alma konusunda istekli olması gerektiğini anlattı. Fiyatların rekabeti konusunda diğer ülkelerden daha zayıf olduğumuzu fakat bunun sevindirici bir detay olmadığına dikkat çekti.

Ek olarak Karadeniz ulaşım altyapısında geri olduğumuzu, bu alanda da yapılacak çalışmalarla ilerlememiz gerektiğini belirtti.

Sektörün toplam kredisinin 17,9 milyar dolar olduğunu söyleyen Hakan Ateş DenizBank’ın %17 ile en büyük payı üstlendiğini açıkladı. Sektörün 2 milyar dolarlık kredi borcunun yeniden yapılandırdıklarını, bu kategoriye restoran, işletme, küçük otel veya tedarikçi gibi birçok alanın girdiğini söyledi.

Kredi garanti fonu desteğinin yetersiz olduğunu ve artırılması gerektiğini söyledi.

Hakan AteşTürkiye’nin turizmde markalaşma konusunda ün yapması gerektiğini söyleyen Hakan Ateş, bu yüzden daha fazla yatırım yapılmasının şart olduğunu belirtti. Yüksek kalitede insan kaynağının oluşturulması gerektiğini belirterek öncelikle Bodrum, Çeşme, Göbeklitepe, Pamukkale ve Kapadokya gibi destinasyonların markalaştırılması gerektiğini anlattı.

Bu bölgeleri ziyaret eden turist sayısının ve otellerin doluluk oranının artırılması için taşımacılık faaliyetlerine de ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Örneğin 2017 yılında Avrupa limanlarını 415 milyon yolcu kullanırken, Türk limanlarının sadece 1,4 milyon kişinin kullandığını belirtti.

11 Kasım’da yayımlanan karar kapsamında ihracatçıların yeşil pasaporta sahip olması için gerekli olan tutar 1 milyon dolardan, 500 bin dolara düşürülmüştü. Hakan Ateş, bu hakkın turizmcilere de verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye içinde bulunduğu politik gerilim ve jeopolitik etkilerle yabancıdan yatırım çekemiyor.

Yatırımcı Çekmek ZorEnflasyonda tek hane beklentilerini kurduklarını söyleyen Denizbank Genel müdürü kur tarafında da normalleşme olduğunu belirtti. Turizm sektörünün her ne kadar döviz ile kazanç sağlayan bir alan olsa da kurun normal seviyede olması ve bir gün sonrasının tahmin edilebilmesi gerektiğini açıkladı. Kur şoku yaşanan dönemde cari açığın çok fazla artış gösterdiğini fakat makro ekonomik verilerin dengelenmesi ve kurun sakinleşmesi ile şu anda azaldığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum