Yatırım yapmaya başla!

Yaz Sezonunda Türkiye’ye Gelen Turistler 34 Milyar Liralık Kartlı Ödeme Yaptı!

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verileri, yaz tatili döneminde yabancı turistlerin Türkiye'de yaptığı kartla ödeme sayısının %63 oranında artış gösterdiğini söylerken, miktar 34 milyar TL'ye işaret etti.
Yaz Sezonunda Türkiye’ye Gelen Turistler 34 Milyar Liralık Kartlı Ödeme Yaptı!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından 2019’un Eylül ayına ilişkin kartlı ödeme verileri açıklandı. Buna göre Türkiye’de Eylül bitimi itibarıyla toplamda 229 milyon adet kart mevcut görünüyor. Bunların 68.6 milyon adeti kredi kartı ve 160.4 milyonu ise banka kartı olarak karşımıza çıkıyor.

BKM’nin Ağustos’ta açıkladığı veriler, Türkiye’de Ağustos sonundan itibaren halihazırda 68,2 milyon adet  kredi kartı ve 159 milyon adet banka kartı bulunduğunu gösterirken, söz konusu dönemden itibaren sahip olunan kart sayısında yıllık bazda %11 artış kaydedilmişti.

2018 yılının aynı dönemine göre, tüketicilerin sahip olduğu kredi kartı sayısında %5’lik ve banka kartı sayısında da %14’lük artış meydana geldiği ortaya çıktı.

Ulaşılan verilerden elde edilen bilgiye göre, banka ve kredi kartlarıyla yapılan ödemelerin tutarı bu yılın Eylül ayında 85.2 milyar lira olarak kaydedildi.

Banka ve Kredi Kartlarıyla Yapılan ÖdemeSöz konusu bu ödeme tutarının 73.1 milyar lirası kredi kartıyla gerçekleştirilirken, 12.1 milyar lirası ise banka kartları aracılığıyla yapıldı. Eylül ayında banka kartları ile yapılan ödemelerde yıllık bazda %33 artarken, kredi kartı ödemeleri ise %12 oranında arttı. Söz konusu dönemdeki toplam kartlı ödemelerin hacmi %15 seviyesinde büyüdü.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında %12 olan banka kartı ödemelerinin toplam kartlı ödemeler içindeki payı, bu yılın Eylül ayında %14.2’ye çıktı. Ayrıca BKM’nin verileri, bu yılın Haziran-Eylül dönemi arasındaki tatil sezonu döneminde Türkiye’de yabancı kartlarla 34 milyar TL tutarında kartlı ödeme kaydedildiğini söylüyor.

Bu tutarın geçtiğimiz yılın aynı döneminde 21 milyar TL seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, yabancı kartlarla yapılan ödemelerin 1 yıl içinde %63 oranında arttığını söylemek mümkün olabilir. Kaydedilen bu artış, yurt içinde yapılan kartlı ödemelerde 2018’in Haziran-Eylül döneminde %6.9 olan yabancı payının, bu yılın aynı döneminde %9.3’e çıkmasını sağladı.

Türkiye’de yaz sezonunda kartlarla yapılan her 10 TL’lik ödemenin 1 TL’si yabancı kartlarla gerçekleştirilirken, yabancı kartlarla yapılan ödemelerin ortalama işlem tutarı 663 TL olarak belirlendi.

Ortalama İşlem Tutarı 663 TLAyrıca yurt içinde yabancı kartlarla yapılan ödemelerin %27’sini internetten yapılan kartlı ödemeler oluşturdu. Yaz döneminde yabancı kartlarda en fazla ödemenin görüldüğü sektörler ise kuyumculuk, seyahat acenteleri ve yemek olarak belirlendi.

Sektör dağılımı dikkate alındığında Türkiye’de yabancı kartlarla yağılan ödemelerde en fazla artışın %164 ile kuyumculukta olduğu tespit edildi. Ardından %88 ile seyahat acenteleri ikinci sırada yer aldı. %77 artışla yemek, %64 artışla giyim ve %58 artışla hizmet sektörleri en fazla yabancı kartla ödeme yapılan diğer sektörler olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum