Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Toplam Petrol İthalatı Temmuz’da 4 Milyon Tona Yaklaştı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Temmuz ayına ait Petrol Piyasası Sektör Raporu açıklandı. Buna göre; Temmuz'da toplam petrol ithalatı 4 milyon tona yaklaştı. İşte detaylar;
Türkiye Toplam Petrol İthalatı Temmuz’da 4 Milyon Tona Yaklaştı

Türkiye’nin toplam petrol ithalatı Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 oranında arttı ve 3 milyon 909 bin tona yükseldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun “2018 Temmuz Ayı Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre; ithalat artarken ihracat düştü. Motorin türleri üretimi yüzde 4,8 azalarak 901 bin tona indi. Benzin türleri üretimi ise yüzde 5,9 artarak 447 bin tona çıktı.

Petrol ithalatı içinde en büyük kalem olan ham petrol alımı ise yüzde 5,8 oranında arttı ve 2 milyon 279 bin tona çıktı.

Türkiye Toplam Petrol İthalatı

Petrol ithalatı raporunda en büyük ikinci kalem olan motorin ithalatı ise 2018 – Temmuz’unda, 2017 – Temmuz’una göre yüzde 14,4 oranında arttı ve 1 milyon 335 bin tona yükseldi. Petrol ithalatının geriye kalan bölümünde yer alan havacılık ile denizcilik yakıtları, fuel-oil türleri ve diğer ürünlerden oluştu.

Bu rakamlar etrafında Temmuz ayında Türkiye’nin toplam petrol ithalatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artarak 4 milyon tona yaklaştı. 2017 yılının Temmuz ayında ise bu rakam, 3 milyon 606 bin ton olarak gerçekleşmişti.

Temmuz ayında toplam rafineri petrol ürünleri üretimi ise yüzde 5,2 oranında artışla 2 milyon 556 bin tona yükseldi.

Toplam Rafineri Petrol Ürünleri Üretimi

Bu yılın Temmuz ayında motorin türleri üretimi yüzde 4,8 oranında azalarak 901 bin tona geriledi. Benzin türleri üretimi 447 bin tona çıktı. Havacılık yakıtları üretimi ise yüzde 12,9 oranında artışla 502 bin tona yükseldi.

Benzin CFD Fiyatındaki Değişiklikleri Takip Etmek için Tıklayın!

Temmuz ayında havacılık yakıtları ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 oranında alarak 399 bin tona geriledi. Benzin türleri ihracatı ise yüzde 19,7 azalarak 208 bin tona indi. Motorin türleri ihracatı ida yüzde 86,3 oranında artışla 11 bin tona yükseldi. İhracatın kalanını ise denizcilik yakıtları ve diğer yakıtlar oluşturdu.

Türkiye’nin toplam petrol ürünü satışları ise Temmuz ayında 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 0,8 artışla 2 milyon 833 bin tona yükseldi.

Toplam Petrol Ürünleri Satışı

Temmuz döneminde motorin türleri satışları yüzde 0,7 oranında artışla 2 milyon 431 bin tona çıkarken, benzin türleri satışları yüzde 2,3 oranında azalarak 234 bin tona gerilemiş oldu. Petrol piyasasından gelen bir diğer haber ise Fransa merkezli Total SA’nın CEO’su Patrick Pouyanne‘den geldi. Pouyanne, İran yaptırımları ve Venezuela’da üretime ilişkin aksamalar gibi destekleyici unsurların etkisiyle petrol fiyatlarının 2014 yılından beri ilk kez 100 dolara tırmanmasını beklediğini söyledi.

Pouyanne, tahminlerinin ne kadar iyi bir haber olduğundan emin olmadığını ifade ederken, fiyatlar yükselince rekabetin yükseldiğini belirtti.

Total Patrick Pouyanne Petrol Yorumu

Pouyanne, “petrol sektörü için bile öyle; çünkü biliyorsunuz ki fiyatlar çok yükseldiğinde rakiplerinize kapıyı açmış oluyorsunuz ve talep düşüyor,” dedi. Brent petrolün varil fiyatının yaklaşık 4 yıldan sonra ilk defa bu ay 80 doların üzerine tırmandığını ifade etti. OPEC’in fiyatları düşürmek için müdahalede aceleci davranmayacağını açıklasının da yükselişi desteklediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum