Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Toplam Finansal Varlıkları 11 Trilyon 645 Milyar Liraya Ulaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2018 yılının ikinci çeyreğine ait Finansal Hesaplar Raporu yayımlandı. İşte raporun can alıcı noktaları:
Türkiye’nin Toplam Finansal Varlıkları 11 Trilyon 645 Milyar Liraya Ulaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2018 yılı ikinci çeyreğine ilişkin Finansal Hesaplar Raporu yayımlandı. Rapora göre; Türkiye ekonomisinin toplam finansal varlıkları 11 trilyon 645 milyar liraya ulaştı. Yükümlülükleri ise 13 trilyon 475 milyar lira düzeyine çıktı. Dünyanın geri kalanına 1 trilyon 830 milyar liralık net yükümlülük yaratılmış oldu.

Finansal Hesaplar Raporu’na göre dünyanın geri kalanı ve hanehalkı net alacaklı konumunu sürdürüyor.

TCMB Finansal Hesaplar Raporu YayımlandıGerçekleşen net finansal işlemler incelendiği zaman; 2018 yılının ikinci çeyreğinde toplam ekonominin yüzde 3,6 ile net borç veren konumunda olduğu sonucu da raporda belirtildi. Hanehalkı ve finansal olmayan kuruluşların borçluluk oranlarının ülke karşılaştırmalarına bakıldığı zaman, Türkiye’nin bu dönemde de borçluluk düzeyi düşük ülkeler arasındaki konumunu koruduğu görüldü.

Raporda 2010 yılından 2018 yılının 2. çeyreğine kadar olan dönemde yurt içi ekonominin sektörler itibarıyla finansal bilançoları incelendi.

2010 - 2018 Arası Yurt İçi Sektör Bilanço İncelemesiBu finansal bilançolara göre; hanehalkı ve dünyanın geri kalanının finansal fazla vererek diğer sektörlerden alacaklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hanehalkının finansal varlıkları 1 trilyon 491 milyar lira iken, yükümlülükleri 614 milyar lira olarak belirlenirken, net finansal değer 877 milyar lira olmuştur. Dünyanın geri kalanı için finansal varlıklar 998 milyar lira iken, yükümlülükler 2 trilyon 933 milyar liradır. Net finansal değeri ise 1 trilyon 935 milyar liradır.

Finansal olmayan kuruluşlar ve genel yönetim ise finansal açık vererek diğer sektörlere borçlu hale gelmiştir. Finansal olmayan kuruluşların finansal varlıkları 4 trilyon 738 milyar lira iken, yükümlülükleri 7 trilyon 105 milyar lira olmuştur. Buna göre; net finansal değeri 2 trilyon 365 milyar lira olarak açık vermiştir. Genel yönetimin finansal varlıkları 680 milyar lira iken, yükümlülükleri 1 trilyon 199 milyar lira düzeyinde gerçekleşmiştir. Buna göre; net finansal değeri 520 milyar lira açık vermiştir.

Aracılık rolü gereği finansal kuruluşlar sektörü, dengedeki pozisyonunu koruyarak sıfıra yakın bir net finansal değer yaratmıştır.

Net Finansal Değerler GSYİH OranıFinansal kuruluşların finansal varlıkları 4 trilyon 737 milyar lira iken, yükümlülükleri 4 trilyon 557 milyar lira olmuştur. Buna göre; yarattığı net finansal değer 180 milyar lira olmuştur.

Sektörde gerçekleşen net finansal işlemlere bakıldığında ise 2017 yılının ikinci çeyreğinde GSYİH’in yüzde 5,2’si oranında net borç alan toplam ekonomi, 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 3,6 ile net borç veren konumuna gelmiştir. Bu değişimde bankalar tarafından verilen kredilerdeki artış en temel etken olmuştur.

Geçen yılın aynı döneminde göre finansal kuruluşların net borç verme oranı GSYİH’in yüzde 2’sinden yüzde 8’ine yükselmiş durumda.

Net Borç Alma ve Verme GSYİH OranıHanehalkının net borç verme oranı ise GSYİH’in yüzde 2,9’undan yüzde 1,5’ine gerilemiştir. Net borç alan konumlarını sürdüren finansal olmayan kuruluşlar ile genel yönetim sektörleri ise son dönemde GSYİH’in yaklaşık yüzde 3’ü oranında net borçlanmıştır. Sektörlerin son dönem itibarıyla finansal varlık ve yükümlülük dağılımına bakıldığında ise finansal olmayan kuruluşların yükümlülük ve varlık tarafında en büyük sektör olduğu ve ardından finansal kuruluşların geldiği görülmektedir.

Varlıklarda krediler ve diğer alacaklar en ağırlıklı araçlar olarak görülürken, yükümlülüklerde krediler ile diğer borçlar kalemleri yer almıştır.

Finansal Araçlar DağılımıKredilerin kimden-kime matrisleri incelendiğinde ise 2018 yılı ikinci çeyreğinde en büyük bağlantı finansal olmayan kuruluşlar ile parasal ve finansal kuruluşlar arasında gerçekleşmiştir. Parasal ve finansal kuruluşlar toplamda 2 trilyon 608 milyar lira tutarında kredi kullandırırken, bunun 1 trilyon 746 milyar liralık kısmını finansal olmayan kuruluşlara ve 535 milyar liralık kısmını hanehalkına vermiştir.

Dünyanın geri kalanından 1 trilyon 117 milyar liralık kredi kullanılırken, bunu 514 milyar liralık kısmını finansal olmayan kuruluşlar, 443 milyar liralık kısmını ise parasal ve finansal kuruluşlar kullanmıştır. Hanehalkı finansal varlıkları ise 88 milyar lira artış göstermiştir. Bu artış, mevcut finansal varlıkların 59 milyar lira tutarındaki pozitif değerlemesinden kaynaklanmıştır.

Para ve mevduat varlıklarında 32 milyar lira, sigorta ve emeklilik sözleşmelerinde 2 milyar lira artmıştır.

Hanehalkı Finansal Varlıklar ve Yükümlülükler2018 yılının ikinci çeyreğinde hanehalkı varlıklarının azalış gösterdiği tek kalem ise 10 milyar lira ile hisse senetleri ve özkaynaklar olmuştur. Hanehalkı yükümlülükleri ise 2018 yılının 2. çeyreğinde 16 milyar lira artmıştır ve söz konusu artışta en önemli etken 15 milyar lira ile krediler kalemeinde gerçekleşmiştir.

Hanehalkı finansal varlıklarında en temel araç, yüzde 76 oranındaki payı ile mevduat olup, bunu hisse senetleri ve özkaynaklar izlemektedir. Veri dönemi boyunca borçlanma senetlerinin toplam finansal yatırımlardaki payı artmıştır. Mevduat ile hisse senetleri ve özkaynakların payı yatay bir seyir izlemiş durumda. Sigorta ve emeklilik sözleşmelerinin payı azalırken, yükümlülükleri tamamına yakınının kredilerden oluşmuştur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum