Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ABD ile Çin Arasında Başlayan Ticaret Savaşlarından Yararlanabilir

ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşları krizi, küresel anlamda tüm şiddetiyle hissedilirken, söz konusu durumun Türkiye için bir avantaj olabileceği yorumu yapıldı.
Türkiye ABD ile Çin Arasında Başlayan Ticaret Savaşlarından Yararlanabilir

Ünlü Yatırımcı Mark Mobius, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türk lirası için alım tavsiyesinde bulunmuştu. Mobius Capital’in kurucusu, Amerikalı finans uzmanı Mobius’tan şimdi de ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının, Türkiye’ye fayda sağlayabileceği yorumu geldi. Öte yandan uzmanlar daha önce söz konusu krizin Türkiye üzerinde türbülans etkisi yaratabileceğini belirtmişti.

Mobius, Türkiye ve Brezilya’nın yerel paralarındaki düşüşün etkisiyle ticaret savaşından yararlanabileceğini söyledi.

ABD’nin ek gümrük vergisi uygulaması ile fitili ateşlenen ticaret savaşları, küresel anlamda bir tehdit oluştururken, ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius, bu durumun Türkiye için bir avantaj olabileceğini belirtti. Gelişen piyasalarda %10 daha düşüş yaşanabileceğini söyleyen Mobius, ABD ve Çin arasındaki kritik durumun kötüleşebileceğini vurguladı. Türkiye’nin yanında Güney Kore, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerin de ticaret savaşlarından yararlanabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz borcu konusunu el alması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye gibi gelişen ülkelerin yerel paralarındaki düşüşün etkisiyle ticaret savaşını bir avantaja çevirebileceğini düşünen Mobius, Çin teknoloji hisseleri ve Hindistan’da tüketici odaklı şirketlerin, hala iyi fırsatlar barındırdığını söyledi.

Pazartesi günü yapılan yemin töreni ve yeni kabinenin açıklanması ile gözler yeni ekonomi yönetiminin yapacağı çalışmalara çevrildi. İş dünyası yeni sistemden ve kabinede yer alan isimlerden umutlu olduğunu söylerken, piyasalar bakanların açıklamaları ile dalgalı bir seyir izliyor.

ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin malına ek vergi uygulamasına, Çin’in misilleme yapacağı duyuruldu.

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin hamlesini “kabul edilemez” olarak yorumlarken, misilleme yapmak zorunda kalacağını bildirdi. Söz konusu gelişmelerin ardından Asya piyasalarında gerileme kaydedildi. Çin hisse senetlerinde sert düşüş görülürken, yuan değer kaybetti. Şanghay Bileşik Endeksi %1,9, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %1,4 azalırken, yuan %0,36 değer kaybı ile dolar karşısında 6,66’dan alıcı buldu. Çin yuanı Türk lirası karşısında ise 0,7101’den işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum