Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Teknoloji Şirketlerinden Dijital Hizmet Vergisi Almaya Hazırlanıyor

İnternet üzerinden mal ve hizmet sunan teknoloji şirketlerine yönelik yeni bir vergi paketinin yolda olduğu öğrenildi.
Türkiye Teknoloji Şirketlerinden Dijital Hizmet Vergisi Almaya Hazırlanıyor

Günümüzde kullanıcılara mal ve hizmet sağlayan şirketler vergi ödeme yükümlülüğüne sahip. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hemen her alana yönelik çeşitli veri uygulamaları yürürlükte. Gelen son haber Türkiye’de yeni bir vergi paketinin önümüzdeki günlerde uygulamaya konacağını gösteriyor. Bu sefer uygulanacak olan vergi teknoloji şirketlerini etkiliyor. Başta Google, Facebook, Microsoft gibi ABD’li teknoloji devlerinin Dijital Hizmet Vergisi adı altında ödeme yapmaları gerekecek.

Hazırlanan vergi paketine göre internet ortamında kullanıcılara ürün ve hizmet sunan tüm şirketler bu uygulamanın kapsamı içerisinde olacak. Alınacak olan vergi oranının ise yüzde 7.5 olarak belirlendiği ifade edildi. Bu durum teknoloji şirketleri başta olmak üzere şüphesiz bu şirketlerden hizmet alan kullanıcıları da doğrudan etkileyecektir. Daha önce bu uygulamanın bir benzeri Fransa’da yürürlüğe girmişti.

Fransa’da Sonra Türkiye’ye Geliyor

Fransa’da Sonra Türkiye’ye Geliyor

Dijital Hizmet Vergisi ilk kez geçtiğimiz yıl içerisinde Fransa’da uygulamaya konmuştu. Türkiye’de de uygulanacak bu vergi sonrası oldukça yüksek gelir elde edilmesi bekleniyor. Hizmet sağlayıcıların ödeyeceği vergiler sonrası tüketicilere de bu durumun yansıyabileceği söyleniyor. Geçtiğimiz dönemde alınan KDV kararı ile dijital reklamların ücretleri üzerilerine KDV tutarları da eklenmişti.

Teknoloji şirketlerinin etkileneceği yüzde 7.5 oranındaki Dijital Hizmet Vergisi’nin de bu rakamları üzerine eklenebileceği belirtiliyor. Hazırlanan pakete göre Cumhurbaşkanı bu vergiyi gerekli durumlarda mevcut oranın iki katına kadar çıkarabilecek.

Aynı şekilde bu oran yüze 1’e kadar çekilebilecek. Vergi uygulamasına tabi tutulacak olan şirketlerin en az 20 milyon TL ya da global pazarda 750 milyon Euro ve üzerinde gelir elde etmesi gerekiyor. Bu rakamlara bakıldığında özellikle ABD ve Çinli teknoloji şirketlerinin doğrudan etkileneceğini söyleyebiliriz.

Kullanıcıya Yansıyabilir

Kullanıcıya Yansıyabilir

Günümüzde Google, Facebook, Amazon, Netflix gibi pek çok teknoloji şirketi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aktif olarak faaliyet gösteriyor. Gelecek olan Dijital Hizmet Vergisi sonrası Türkiye’de ürün ve hizmet sağlayan bu şirketlerin tüketicilere herhangi bir yansıtma yapabileceği belirtiliyor.

Vergilerin tahsili konusunda Maliye Bakanlığı’nın gerekli durumlarda ödemelere aracılık eden bankaları sorumlu tutabileceği ifade ediliyor. Vergi paketinin içerisinde ayrıca Gelir Vergisi ödemeyen hakemlerin de artık mükellef olacağı belirtildi. Yine üst liglerde oynayan futbolculardan alınan vergilerin de yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum