Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İTO/Avdagiç: Türkiye Tedarik Zincirinde “B Planı” Olarak Görülüyor

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, koronavirüs nedeniyle Çin’den açılan boşluğun Türkiye ile doldurulmak istendiğini ve birçok ülkeden siparişlerin arttığını belirtti.
İTO/Avdagiç: Türkiye Tedarik Zincirinde “B Planı” Olarak Görülüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve buradan tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), tedarik zincirinde aksamalara sebep oldu. Çin dünyanın en büyük tedarik merkezi konumunda. Birçok sektör Çin’den açılan boşluğu doldurmak amacıyla Türkiye pazarına yönelmeye başladı bile.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, virüsün Türkiye’ye 2,5 ay sonra geldiğini ve bunda Sağlık Bakanlığı’nın zamanında aldığı tedbirlerin payı olduğunu söyledi. Virüsün etkilerinin sağlık boyutunun çok ötesine gittiğini söyleyen Avdagiç, ekonomi üzerindeki etkilerine değindi.

Şekib Avdagiç, Çin’den aksayan tedarik zincirinde dünyanın Türkiye’yi B planı olarak gördüğünü belirtti.

Şekib Avdagiç Koronavirüs Etkileri DeğerlendirmesiSalgın nedeniyle Çin’de sanayi üretiminin yarı yarıya düştüğünü söyleyen Avdagiç, Çin’in dünya ara malı temininde %20 paya sahip olduğunu açıkladı. Buradan hammadde temin edilemez hale gelince Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde bile üretimin durduğunu aktardı.

Bu süreçte birçok sektörde Türkiye‘den siparişlerin arttığını söyleyen İTO Başkanı dünyanın bizi B planı olarak gördüğünü söyledi. Çin’den mal temin edemeyenlerin Türk şirketlerine yöneldiğini ve yıllardır sesi çıkmayan müşterilerin bile arayıp sipariş vermeye başladığını bildirdi.

Corona virüsünün ekonomiye etkilerine hazırlıklı olmamız gerektiğini söyleyen Avdagiç, bu dönemde hükümetin açıklamalarını dikkate alarak hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Kendilerinin de Tacikistan ve Etiyopya 1. Türk Ürünleri Fuarları ile Gana 2. Türk Ürünleri Fuarı’nı ertelediklerini söyledi.

İş dünyasından virüs nedeniyle dünyada oluşan üretime çok hızlı bir şekilde adapte olmalarını isteyen Avdagiç, üyelere yurt dışı temaslarını işlerini aksatmayacak şekilde optimize etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Risk analizi yapmalarını, teknolojiyi aktif bir şekilde kullanmalarını salgın gelişmeleri çok yakından takip etmelerini ve bu doğrultuda önlemlerini almalarını istedi. Bu süreçte doğru organize olup, çözümün bir parçası olmamız gerektiğini ve bir süre sonra dünyanın bizi A planı yani ilk tercih edilen ülke olarak görmeye başlayacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu