Yatırım yapmaya başla!

Tarım Sektöründe Sürdürülebilir Büyüme Yakalayan Türkiye İhracatçı Ülke Konumunda

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatında lider ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, gıdada sürdürülebilir üretimin önemine değindi.
Tarım Sektöründe Sürdürülebilir Büyüme Yakalayan Türkiye İhracatçı Ülke Konumunda

İslam İşbirliği Teşkilatı’nda (İİT) konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sürdürülebilir gıda yönetimi için yapılması gerekenlerden bahsetti. Orman, tarım ve balıkçılık alanlarında faaliyet gösteren kesime seslenen Pakdemirli, 17 yıldır sürdürülebilir büyümeye devam edildiğini söyledi.

Her geçen gün artış gösteren dünya nüfusunun besin ihtiyacının karşılanabilmesi için gıda üretiminin en az yüzde 50 artırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye 1690 ürün ile tarım sektöründe net ihracatçı ülke konumunda.

Tarım ÜrünleriTürkiye’nin sürdürülebilir gıda sistemindeki güncel halini ve önümüzdeki süreç için yapılacakları gösteren bir rapor hazırladıklarını belirten Pakdemirli, sektöre dış yatırımlara çok önem verdiklerini söyledi. Tarımsal ürün ihracatında 4,8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğimizi açıkladı.

Ülkemizin tarım alanında çok güçlü olduğunu, bu sayede gıda ve içecek sanayisinde yabancı yatırımcı çekebildiğimizi anlattı. Son dönemde ekonomide görülen yavaşlığın ve iklim değişikliğinin dünya tarım sektörüne darbe vurduğunu fakat Türkiye’de son 17 yıldır sürdürülebilir büyüme yakalandığını ifade etti.

5 yıl içerisinde hayata geçirilecek projeler sayesinde bu hedefin daha da sağlamlaştırılacağını vurgulayan Bakan Pakdemirli, bunlar arasında doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının sağlamlaştırılmasının da yer aldığını söyledi. Bakanlık olarak sürdürülebilir gıda sistemlerinin teşvik edilmesi amacıyla yeni uygulamaları devreye sokacaklarını söyledi.

Geleneksel sistemlerin çoğunun modern sulama ile yapıldığını belirten Pakdemirli, sulama alanlarının artırılmasının önemine değindi.

Geleneksel Tarım YöntemleriModern sulama sistemlerinin geleneksel tarımı desteklemede çok önemli bir faktör olduğunu belirten Tarım Bakanı, Türkiye’nin tarımda lider konumunu korumak için her geçen gün daha somut adımlar attıklarını anlattı.

11 Kasım’ın Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildiğini, bu tarihte 11,5 milyon fidan dikilerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girildiğini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin işbirliğinin karşılıklı çabalar ile daha da güçlendirileceğini belirtti.

Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 15 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 1 Kasım 2019 tarihinde tamamlandığını bildirdi. Genel Müdür Mevlüt Aydın, 2019 yılında Iğdır’da 352.860 dekar tarım arazisinin sulandığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum